Επωφεληθείτε στο έπακρο από τη δυνατότητα να δημιουργήσετε μήνυμα πριν από την κράτηση στην Airbnb

Airbnb
Official Account

Επωφεληθείτε στο έπακρο από τη δυνατότητα να δημιουργήσετε μήνυμα πριν από την κράτηση στην Airbnb

Τι σας φέρνει στην περιοχή; Με ποιον ή ποια θα έρθετε; Πότε πιστεύετε ότι θα φτάσετε; Οι οικοδεσπότες στην Airbnb έχουν αρκετές απορίες όταν λαμβάνουν μια κράτηση. Και πολλοί οικοδεσπότες εκμεταλλεύονται την ευκαιρία να γνωρίσουν τους πιθανούς επισκέπτες τους κάνοντας αυτές τις ερωτήσεις πριν κάνουν κράτηση άμεσα οι επισκέπτες. Δεν απαιτείται, φυσικά, αλλά η προσθήκη ερωτήσεων σε ένα μήνυμα πριν από την κράτηση μπορεί να βοηθήσει να συγκεντρώσετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τους πιθανούς επισκέπτες, να απλοποιήσετε τη διαδικασία κράτησης και να δημιουργήσετε μια εξαιρετική σχέση με τους επισκέπτες από την αρχή.

 

Τον επόμενο μήνα, η Airbnb θα παρουσιάσει τη βελτιστοποίηση μιας λειτουργίας: τη δημιουργία μηνύματος πριν από την κράτηση. Είναι ένας καλύτερος τρόπος για να προσθέσετε ένα μήνυμα καλωσορίσματος και να κάνετε όλες τις ερωτήσεις που θέλετε πριν κάνουν κράτηση άμεσα οι επισκέπτες. (Επιπλέον, θα έχετε αρκετό χώρο στη διάθεσή σας, επειδή αυξήσαμε τον αριθμό των χαρακτήρων. Και αν χρησιμοποιείτε ήδη τη λειτουργία μηνύματος καλωσορίσματος, δεν χρειάζεται να αλλάξετε τίποτα.) Οι πιθανοί επισκέπτες σας θα διαβάζουν το μήνυμά σας ενώ κάνουν κράτηση και θα μπορούν να απαντήσουν στις ερωτήσεις σας πριν επιβεβαιώσετε την κράτησή τους.

 

Δείτε μερικούς τρόπους για να αξιοποιήσετε στο έπακρο τη λειτουργία δημιουργίας μηνύματος πριν από την κράτηση στην Airbnb.

 

5 συμβουλές από άλλους οικοδεσπότες για μηνύματα πριν από την κράτηση

 

1. Ξεκινήστε ευχαριστώντας τον πιθανό επισκέπτη σας

 

"Πιστεύω ότι είναι ένας καλός τρόπος να δημιουργήσουμε μια σχέση εμπιστοσύνης και να βάλουμε τις βάσεις για μια καλή διαμονή", δήλωσε ο οικοδεσπότης Juan, από την Κολομβία.

 

  • Τους ευχαριστώ πάντα για το αίτημα κράτησής τους και τους ζητώ να διαβάσουν προσεκτικά τα στοιχεία της καταχώρησης και τους κανόνες σπιτιού για να δουν αν τους ταιριάζει η καταχώρησή μου.—Kath, Όλμπανι, Αυστραλία
  • Χαίρετε! Σας καλωσορίζω σε αυτόν τον χώρο που φροντίζω με αγάπη. Είναι ένας χώρος ευημερίας και για να έρθετε κοντά στη φύση, όσοι από εσάς θέλετε.
    • Τι σας φέρνει στην περιοχή;
    • Με ποιον ή ποια ταξιδεύετε;
    • Τι ώρα πιστεύετε ότι θα φτάσετε;
    • Γιατί θέλετε να μείνετε στο εξοχικό;"—Juan, Μεντεγίν, Κολομβία
  • Είμαστε ενθουσιασμένοι για τη διαμονή σας και θα θέλαμε να μάθουμε:
    • Τι σας φέρνει στο Ντάραμ;
    • Ποια θα είναι η ώρα άφιξής σας;
    • Ποιος ή ποια ταξιδεύει μαζί σας;
    • Αν σκοπεύετε να πάρετε πρωινό μαζί μας, έχετε κάποιον διατροφικό περιορισμό που πρέπει να γνωρίζουμε;
    • Έχετε απορίες σχετικά με τους Κανόνες Σπιτιού;
  • Περιμένουμε την απάντησή σας!—Alice + Jeff, Ντάραμ, Βόρεια Καρολίνα, ΗΠΑ

 

2. Ρωτήστε για αυτό που σας ενδιαφέρει περισσότερο

 

Σκεφτείτε κάτι που θα έκανε μια διαμονή υπέροχη (ή δύσκολη) για εσάς και τους επισκέπτες σας και ρωτήστε τους για αυτό στο μήνυμά σας πριν από την κράτηση, όπως κάνουν αυτοί οι οικοδεσπότες:

  • Η πιο σημαντική ερώτηση για μένα είναι: Τι σας φέρνει στην περιοχή; Αυτό με βοηθάει να προετοιμαστώ καλύτερα για την επίσκεψή τους. Αν έρχονται για να επισκεφτούν έναν προορισμό που απέχει δύο ώρες από την πόλη μου, θέλω να τους βοηθήσω να καταλάβουν την απόσταση και τον χρόνο οδήγησης. Αν έρχονται για να γιορτάσουν μια επέτειο ή κάτι ξεχωριστό, θέλω να τους συγχαρώ και να τους αφήσω κάτι μικρό. Αν έρχονται για μια τοπική εκδήλωση, μπορεί να τους δώσω μια συμβουλή ή να τους προτείνω ένα καλό μέρος για δείπνο μετά την εκδήλωση.—Emilia, Ορόνο, Μέιν, ΗΠΑ
  • Τους ρωτάω τι ώρα καταφθάνουν (εξαιρετικά σημαντικό) και επαναλαμβάνω την ώρα που μπορώ να τους υποδεχτώ, προσθέτοντας ότι κάθε κατάλυμα και διαμονή στην Airbnb είναι διαφορετική και ότι δεν είμαστε σαν ξενοδοχείο.—Ange, Νέα Υόρκη, ΗΠΑ

 

3. Ζητήστε από τους επισκέπτες να ξαναδιαβάσουν τις πληροφορίες της καταχώρησης και τους Κανόνες Σπιτιού

 

Όταν γράφετε το μήνυμά σας για τους επισκέπτες πριν από την κράτηση, εκμεταλλευτείτε την ευκαιρία να τους υπενθυμίσετε σημαντικές λεπτομέρειες της καταχώρησης που μπορεί να μην έχουν προσέξει. "Έβαλα τον εαυτό μου στη θέση του επισκέπτη", δήλωσε η Marie Line, οικοδεσπότης στη Γαλλία. "Μερικές φορές, χαιρόμαστε τόσο πολύ που βρήκαμε το διαμέρισμα των ονείρων μας και βιαζόμαστε να κάνουμε κράτηση. Κάποτε κάναμε κράτηση σε ένα διαμέρισμα χωρίς να συνειδητοποιήσουμε ότι δεν μας πρόσφεραν σεντόνια! Έτσι, πιστεύω ότι αν οι οικοδεσπότες μου είχαν ζητήσει να διαβάσω ξανά τις πληροφορίες στην καταχώρησή τους, δεν θα είχα κάνει τέτοιο λάθος." Οι άλλοι οικοδεσπότες σας προτείνουν τα εξής:

 

  • Τους υπενθυμίζω ότι χρειάζεται να ανεβούν τρεις ορόφους χωρίς ασανσέρ, μια πληροφορία που ορισμένοι επισκέπτες ανακάλυψαν όταν έφτασαν!—Beatrice, Ανεσί, Γαλλία
  • Τους προειδοποιώ για την πιθανή έλλειψη νερού κατά τη διάρκεια της νύχτας λόγω περιορισμών στην παροχή νερού στην περιοχή και προσφέρομαι να συλλέξω νερό αν χρειαστεί.—Juan, Μεντεγίν, Κολομβία
  • Τους ρωτάω αν κατάλαβαν ότι ζω σε μια περιοχή στο κέντρο της πόλης που μπορεί να είναι παραμελημένη σε ορισμένα σημεία.—Helen, Μπρίστολ, Αγγλία
  • Τους ρωτάω αν καταλαβαίνουν τη διάταξη του διαμερίσματος και τους ρωτάω αν θέλουν να έχουν θέα στη λίμνη ή στον κήπο, καθώς έχουμε διαμερίσματα που βλέπουν και στα δύο.—Ana, Οχρίδα, Βόρεια Μακεδονία
  • Τους υπενθυμίζω επίσης τους κανόνες σπιτιού σχετικά με το κάπνισμα, τα κατοικίδια, τα πάρτι και ότι δεν επιτρέπεται να μείνουν περισσότερα από έξι άτομα στην ιδιοκτησία. Εξηγώ ότι αυτές οι πληροφορίες θα με βοηθήσουν να καθορίσω αν η καταχώρησή μας ταιριάζει στις ανάγκες της ομάδας τους.—Linda + Richard, Σαν Αντόνιο, Τέξας, ΗΠΑ

 

4. Γνωρίστε τους επισκέπτες σας

 

Οι οικοδεσπότες προτείνουν να κάνετε ερωτήσεις όπως οι παρακάτω, για να προσαρμόζετε τη φιλοξενία σας ανάλογα και να γνωρίζουν οι επισκέπτες ότι ενδιαφέρεστε:

 

  • Ρωτάω αν πίνουν καφέ και αν ναι, πώς τους αρέσει να τον πίνουν. Έπειτα, παίρνω φρέσκο καφέ πριν από την άφιξή τους. Αν γίνονται κάποια έργα στη γειτονιά, τους ενημερώνω πριν αποδεχτώ την κράτηση. Αν οι επισκέπτες πρόκειται να έρθουν με αυτοκίνητο, τους προτείνω να μην φέρουν αυτοκίνητο λόγω των περιορισμών στάθμευσης, των εξόδων και της κίνησης. Τέλος, αναφέρω το πιο βασικό τουριστικό αξιοθέατό μας και λέω στους επισκέπτες μου να αγοράσουν ένα εισιτήριο τουλάχιστον 2 μήνες νωρίτερα. Με αυτόν τον τρόπο, αντιλαμβάνονται ότι έχω στον νου μου τις ανάγκες τους ακόμη και πριν την άφιξή τους.—Donna, Σαν Φρανσίσκο, Καλιφόρνια, ΗΠΑ
  • Σε κάθε κράτηση, κάνω στους επισκέπτες τις ίδιες ερωτήσεις και σχετικά με τα παιδιά: Τι ώρα θα φτάσετε; Πόσα κρεβάτια θέλετε; Χρειάζεστε κούνια ή καρεκλάκι μωρού;—Jean-Pierre, Monès, Γαλλία
  • Ζούμε σε μια μικρή αγροτική και τουριστική πόλη, οπότε πάντα ρωτάω τους επισκέπτες αν έχουν ξανάρθει στην πόλη μας. Αν όχι, θα προσφέρω ορισμένες πληροφορίες σχετικά με τα εστιατόρια και τις ώρες λειτουργίας, καθώς και τις τοπικές παροχές. Βοηθάω πάντα τους επισκέπτες να οργανώσουν τις δραστηριότητές τους αν χρειαστεί.—Daphne, Montagu, Νότια Αφρική

 

5. Αναδείξτε το στιλ φιλοξενίας σας

 

Ορισμένοι οικοδεσπότες κάνουν πολλές ερωτήσεις πριν από την κράτηση, ενώ άλλοι δεν κάνουν καμία. Οι οικοδεσπότες προτείνουν να είστε συνεπείς στο στιλ φιλοξενίας σας, είτε αυτό είναι χαλαρό ή αυστηρό, όταν υποβάλετε ερωτήσεις στο μήνυμα πριν την κράτηση. Επιπλέον, αυτό θα βοηθήσει τους επισκέπτες να αποφασίσουν αν τους ταιριάζει η καταχώρησή σας:

 

  • Δεν κάνω καθόλου ερωτήσεις. Μου φαίνεται πολύ αγενές να ρωτήσω τον σκοπό του ταξιδιού τους. Δεν με αφορά, δεδομένου ότι οι επισκέπτες δεν ζουν μαζί μου.—Ilona, Τορεμολίνος, Ισπανία.
  • Οι περισσότεροι επισκέπτες μου αναφέρουν αρκετές πληροφορίες στο αίτημα κράτησής τους, αλλά αν το αρχικό μήνυμά τους είναι σύντομο, θα κάνω υποχρεωτικά αυτές τις ερωτήσεις:
    • Διαβάσατε διεξοδικά ολόκληρη την περιγραφή της καταχώρησης και φτάσατε μέχρι κάτω στους Κανόνες Σπιτιού;
    • Είστε έτοιμος/η να τηρήσετε τους κανόνες σπιτιού και να σεβαστείτε το κατάλυμα;
    • Έχετε κάνει όλες τις ερωτήσεις που μπορεί να έχετε πριν δεσμευτείτε για μια κράτηση;
    • Κατανοείτε τη σημασία που έχει να ανακοινώσετε την ώρα της άφιξής σας και αν για κάποιο λόγο δεν μπορείτε να φτάσετε εκείνη τη στιγμή, θα μας ενημερώσετε εγκαίρως;
    • Θα διαβάσετε διεξοδικά το δρομολόγιό σας μετά την επιβεβαίωση της κράτησής σας, διασφαλίζοντας ότι οι ημερομηνίες και ο αριθμός των επισκεπτών είναι σωστοί και σημειώνοντας τους κωδικούς εισόδου και άλλα στοιχεία για την άφιξη;—Sarah, Σαγιουλίτα, Μεξικό
  • Δεν μου αρέσει να βομβαρδίζω έναν επισκέπτη με ερωτήσεις από το πρώτο μήνυμά μου, αν και κατανοώ πλήρως τους οικοδεσπότες που μπορεί να χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες. Το μόνο που ζητώ είναι τα ονοματεπώνυμα όλων των επισκεπτών (συμπεριλαμβανομένων των σκυλιών!). Η εμπειρία μου είναι να μην ανησυχώ για τους επισκέπτες που δεν προσφέρουν περισσότερες πληροφορίες. Ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικό τρόπο επικοινωνίας.—Suzanne, Βόρεια Καρολίνα, ΗΠΑ

 

Όταν αποθηκεύσετε το μήνυμά σας πριν από την κράτηση, οι πιθανοί επισκέπτες θα το λαμβάνουν αυτόματα όταν κάνουν κράτηση άμεσα. Η δημιουργία ενός μηνύματος πριν από την κράτηση θα σας βοηθήσει να απλοποιήσετε τη διαδικασία κράτησης, να είστε πιο ήσυχος/η και να ενημερώσετε τους επισκέπτες ότι θα έχουν μια υπέροχη διαμονή.

0 Replies 0