ΦΙΛΟΞΕΝΊΑ ΔΙΕΘΝΏΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΏΝ: ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΟΙΝΌΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΏΝ

Airbnb
Official Account

ΦΙΛΟΞΕΝΊΑ ΔΙΕΘΝΏΝ ΕΠΙΣΚΕΠΤΏΝ: ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ ΑΠΌ ΤΗΝ ΚΟΙΝΌΤΗΤΑ ΤΩΝ ΟΙΚΟΔΕΣΠΟΤΏΝ

20160720_SeasonalQ2_Jen_Portland_Elliott_0796 (1).jpg

 

Σας είναι γνώριμη η περίσταση που ο επισκέπτης σας φτάνει με τζετ-λαγκ και αβέβαιος ή αβέβαιη για το πώς να επικοινωνήσει σε περίπτωση που δεν μιλάτε την ίδια γλώσσα. Ίσως είστε εκεί για να υποδεχτείτε τον επισκέπτη αυτοπροσώπως ή ίσως έχετε δώσει οδηγίες για να βρει το κλειδί που έχετε κρύψει στον κήπο. Είχε ένα πολύ μακρύ και μάλλον κουραστικό ταξίδι. Έχετε σκεφτεί τι μπορεί να κάνει τον χώρο σας πιο φιλόξενο; Πολλοί από εσάς σίγουρα το έχετε κάνει! Και είμαστε ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι που μοιραζόμαστε πολλές από τις ιδέες σας με όλους.

 

 

Δείξτε ενδιαφέρον και υπομονή

 

Υιοθετήστε μια ανοιχτή και, αν το επιτρέπουν οι συνθήκες, παιχνιδιάρικη στάση. Με αυτό τον τρόπο, γίνονται λιγότερο αγχωτικές οι άγνωστες πτυχές της φιλοξενίας διεθνών επισκεπτών.

 

  • Να είστε ανοιχτόμυαλοι. Πρέπει να καταλάβετε ότι είμαστε όλοι διαφορετικοί και ότι δεν είμαστε το κέντρο του κόσμου. Φανταστείτε πώς θα νιώθατε σε άλλη χώρα! Αν δείτε πράγματα που δεν καταλαβαίνετε και νομίζετε ότι οφείλονται σε διαφορετικά έθιμα, ρωτήστε, συζητήστε, δείξτε ενδιαφέρον για τα έθιμα του επισκέπτη σας. Σε πολλούς επισκέπτες αρέσει να εξηγούν τα έθιμά τους!—Michael, Μεξικό
  • Συχνά, μιλώ με ξένους επισκέπτες για τους διαφορετικούς τρόπους και τις συμπεριφορές μας, συγκρίνοντας τρόπους ομιλίας, παροιμίες και χειρονομίες, που μερικές φορές μας διασκεδάζουν ιδιαίτερα.—Lisa, Γερμανία
  • Να είστε σταθεροί αλλά ευέλικτοι και να μην ενοχλείστε με μικροπράγματα.—Kim & Jen, Νορβηγία
  • Νομίζω ότι το να είμαι ο εαυτός μου και να φέρομαι με οικειότητα όταν υποδέχομαι ή γνωρίζω επισκέπτες, είναι το κλειδί για μια καλή διαμονή τόσο για τους επισκέπτες όσο και για μένα.—Mariann, Νορβηγία
  • Μη αγχώνεστε αν οι επισκέπτες μιλούν άλλη γλώσσα... γενικά αυτό δεν δημιουργεί προβλήματα και ενδέχεται να είναι διασκεδαστική η συνεννόηση αν δεν μιλάτε την ίδια γλώσσα.—Michael, Μεξικό

 

Ξεπεράστε τα εμπόδια της γλώσσας

 

Η οπτική επαφή, τα νοήματα και οι προσπάθειες εύρεσης κοινού εδάφους μπορούν να ενισχύσουν την κατανόηση. Ορισμένοι οικοδεσπότες μαθαίνουν διάφορες γλώσσες για να μπορούν να συνομιλούν με τους επισκέπτες τους, αλλά υπάρχουν πολλοί έξυπνοι τρόποι επικοινωνίας, ακόμη και αν δεν είστε πολύγλωσσος/η.

 

  • Η μισή δουλειά είναι να υποδεχτείτε τους επισκέπτες σας με χαμόγελο. Μιλάω Αγγλικά και Ισπανικά, πράγμα που κάνει τη ζωή μου πολύ πιο εύκολη, ακόμα κι αν έχω πρόβλημα με κάποιες προφορές. Πάντως η μετάφραση της Google είναι πάντα διαθέσιμη για βοήθεια. Η πλειονότητα των επισκεπτών μου είναι ξένοι και μιλούν τουλάχιστον μία από αυτές τις δύο γλώσσες. Και τους αρέσει να μιλούν Γαλλικά όταν μπορούν.—Sylvie, Δομινικανή Δημοκρατία
  • Προσπαθώ πολύ να γράφω σωστά και να χρησιμοποιώ απλά Αγγλικά στα μηνύματα. Είναι δύσκολο μερικές φορές. Όχι "c u soon" ή "thx". Και δεν μπορώ να καταλάβω πώς η Google μεταφράζει λέξεις με ορθογραφικά λάθη! Επιπλέον, προσπαθώ πολυ να μην υιοθετώ πολιτιστικούς κανόνες και πρακτικές. Πολύ δύσκολο. Ένα διασκεδαστικό πράγμα που κάνω είναι να φτιάχνω εικονίδια για οδηγίες σχετικά με το κατάλυμα, αντί για λέξεις. Οι εικόνες της Google έχουν πλάκα και βοηθούν.—Paul, Ουάσιγκτον, ΗΠΑ
  • Μπορώ να υποδεχτώ ανθρώπους σε πολλές γλώσσες, όπως στα Ιαπωνικά, Κορεάτικα, Αραβικά, Ρωσικά, Σουηδικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ινδικά, Ταϊλανδέζικα κ.λπ., καθώς και να τραγουδήσω στα Αραβικά και στα Ούρντου. Τραγουδώντας στη γλώσσα των επισκεπτών έρχεσαι ξαφνικά τόσο κοντά τους!—Huai-Dhawa, Καναδάς
  • Χρησιμοποιώ την εφαρμογή Itranslate. Καταγράφει ό,τι λέτε και το μεταφράζει χωρίς πρόβλημα από οποιαδήποτε γλώσσα σε άλλη.—Omri, Ισραήλ
  • Έχω ένα μικρό βιβλίο που ΑΓΑΠΩ και με έχει σώσει αρκετές φορές! Λέγεται "Point it".—Priscilla, Βραζιλία
  • Χαμογελάς, νεύεις και δείχνεις! Λέγοντας "Αχά"! και "Ωωω"! και συνεχίζεις να χαμογελάς. Ελπίζοντας ότι η αυτοσχέδια νοηματική γλώσσα που μόλις εφηύρατε με τον επισκέπτη θα έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα.—Sandra, Αυστραλία
  • Ως σημαντικό εργαλείο επικοινωνίας, βελτιώνω συνεχώς τα αγγλικά μου. Η προϋπόθεση για τους διεθνείς επισκέπτες είναι σαφώς η γνώση ξένων γλωσσών ή η προθυμία επικοινωνίας με πολλά νοήματα.—Angelina, Γερμανία

 

Δημιουργήστε μια θερμή υποδοχή

 

Η άφιξη ενός επισκέπτη είναι τόσο σημαντική, που έχουμε ειδική κατηγορία Βραβείου Οικοδεσπότη σε κάθε Airbnb Open για τον εορτασμό των οικοδεσποτών που προσφέρουν πολύ καλή εμπειρία άφιξης στον επισκέπτη. Αυτές οι πρώτες εντυπώσεις μπορούν να διώξουν το άγχος και να βοηθήσουν έναν κουρασμένο ταξιδιώτη να νιώσει ότι φτάνει στο σπίτι του, ακόμα και για μια διανυκτέρευση.

 

  • Όταν φτάνουν οι επισκέπτες μου, έχω πάντα υλικό για το Σάο Πάολο, υπάρχει πάντα ένα προσωπικό μήνυμα και κάτι στη γλώσσα τους.—Priscilla+Gabriel, Βραζιλία
  • Μία από τις καλύτερες συμβουλές που μπορώ να δώσω σε άλλους οικοδεσπότες είναι να παραλαμβάνετε τους επισκέπτες τους από το αεροδρόμιο και να τους φέρνετε στον χώρο σας. Αυτός είναι πάντα ο καλύτερος τρόπος για να δημιουργηθεί μία σύνδεση και ένας δεσμός με τον επισκέπτη σας πριν φτάσει στην ιδιοκτησία σας και αυτό θα κάνει τον επισκέπτη να είναι πιο χαλαρός και χωρίς άγχος, καθώς είναι βέβαιο ότι θα φτάσει στη σωστή διεύθυνση. Ένα άλλο πλεονέκτημα σε αυτή την πρόταση είναι ότι μπορείτε να κερδίσετε επιπλέον χρήματα χρεώνοντας τον επισκέπτη για τη μεταφορά από το αεροδρόμιο. Αυτή η κατάσταση είναι σίγουρα επωφελής για όλους!!!—Oomesh Kumarsingh, Μαυρίκιος
  • Η κόρη μου φτιάχνει μία πινακίδα καλωσορίσματος στη γλώσσα [του επισκέπτη] και στα χαβανέζικα χρησιμοποιώντας τα ονόματα των επισκεπτών. Στους επισκέπτες αρέσει τόσο πολύ που βγάζουν φωτογραφίες κρατώντας την.—Momi, Χαβάη, ΗΠΑ
  • Έχω ηλεκτρονικό ραδιόφωνο και όταν καταφθάνουν επισκέπτες από άλλη πόλη/χώρα θα συντονίσω το ραδιόφωνο σε έναν σταθμό από τον τόπο τους και θα το αφήσω ανοιχτό για την είσοδό τους.—Beth, Αριζόνα, ΗΠΑ
  • Στον ξενώνα μας είναι το βιβλίο "When in Germany: Do as the Germans do". Βοηθάει σε βασικές ερωτήσεις όπως: Περιμένω στο εστιατόριο, μέχρι να με οδηγήσουν σε τραπέζι;—Till & Jutta, Γερμανία

 

Κάντε προσβάσιμους τους Κανόνες Σπιτιού και τον ταξιδιωτικό οδηγό σας

 

Αποφύγετε τις παρεξηγήσεις γράφοντας σαφείς Κανόνες Σπιτιού και βοηθήστε τους επισκέπτες σας να περιηγηθούν στην πόλη σας με έναν εύστοχο ταξιδιωτικό οδηγό. Μπορεί να είναι ιδιαίτερα χρήσιμο να τα μεταφράσετε αυτά!

 

  • Εξελιχθείτε: Κάθε φορά που δέχεστε έναν επισκέπτη άλλης εθνικότητας, προσθέστε μια σελίδα στον οδηγό σας στη γλώσσα του.—Michael, Μεξικό
  • Έρχονται στην καταχώρησή μου πολλοί επισκέπτες από την Κίνα και είναι τόσο υπέροχοι που θέλω να τους ενθαρρύνω να κάνουν κράτηση. Για τον σκοπό αυτό, πλήρωσα για να έχω ένα αντίγραφο των Κανόνων Σπιτιού και μια σύνοψη του εγχειριδίου του σπιτιού μου μεταφρασμένη από επαγγελματία σε απλοποιημένα κινέζικα, ώστε να γνωρίζουν ακριβώς τις προσδοκίες και να αισθάνονται ευπρόσδεκτοι. Επιπλέον, συγκεντρώνω σταδιακά μια συλλογή από εγχειρίδια οδηγιών για πλυντήρια ρούχων και συσκευές κουζίνας σε διάφορες γλώσσες—Louise, Αυστραλία

 

Προετοιμάστε τον επισκέπτη σας για επιτυχημένη διαμονή με τις σωστές παροχές και πληροφορίες

 

Μπορεί να είναι δύσκολο για τους επισκέπτες να βρουν τον δρόμο τους, να συνδεθούν στο διαδίκτυο και να αντικαταστήσουν εύκολα τα απολεσθέντα ή ξεχασμένα είδη περιποίησης. Αυτές είναι μερικές καταπληκτικές προτάσεις από οικοδεσπότες που ξέρουν πώς να στρώνουν τον δρόμο για μια χαλαρή διαμονή.

 

  • Προσφέρετε αντάπτορες (αυτό είναι ιδανικό γι' αυτούς)—Alfred, Ισπανία
  • Ρυθμίστε όλα τα ηλεκτρονικά στη γλώσσα σας και τοποθετήστε έντυπους οδηγούς, σε βολική τοποθεσία, για τα πιο βασικά (διαδίκτυο, κουζίνα, ζεστό νερό, κλειδιά, σκουπίδια κ.λπ.) του καταλύματος στα Αγγλικά (αν μπορείτε με λίγο κείμενο και διαγράμματα) και μεταφράστε τους αν είναι απαραίτητο.—Aaron, Μεξικό
  • Να έχετε καλό wifi! Ειδικά για τους μη Ευρωπαίους επισκέπτες μας. Στην πραγματικότητα, τα τηλέφωνά τους δεν έχουν απαραίτητα πρόσβαση στο γαλλικό δίκτυο και λειτουργούν μόνο με wifi. Σε σύγκριση με άλλες χώρες όπου το wifi είναι διαθέσιμο παντού, η Γαλλία δεν είναι πολύ καλά εξοπλισμένη. Μερικές φορές είναι λίγο εφιαλτική η επικοινωνία για τους επισκέπτες.—Emmeline, Γαλλία
  • Για τους επισκέπτες από τις ΗΠΑ, ρυθμίζουμε τον θερμοστάτη σε Φαρενάιτ. Και διαλέγουμε ένα κατάλληλο τηλεοπτικό πρόγραμμα. Στον ξενώνα / μπάνιο υπάρχουν αρκετοί αντάπτορες ταξιδιού. Και εξηγούμε πώς λειτουργεί ένα γερμανικό παντζούρι.—Till & Jutta, Γερμανία
  • Προσπαθώ να προσαρμοστώ στις συνήθειες των επισκεπτών μου, οι Αμερικανοί χρησιμοποιούν πολλά μαξιλάρια, έτσι βάζω περισσότερα στο ντουλάπι, το ίδιο ισχύει και για τις πετσέτες. Οι Γερμανοί συνήθως σκεπάζονται με τα δικά τους σεντόνια και έχουν ακόμη και ο καθένας το δικό του πάπλωμα, ενώ κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι. Αφήνω ένα επιπλέον πάπλωμα ή μια έξτρα κουβέρτα στη ντουλάπα. Πρόσθεσα μια ιταλική καφετέρια, οι Ιταλοί, ακόμη και οι Ισπανοί την προτιμούν από την ηλεκτρική καφετέρια μου.
    Βάζω υλικά για ένα μικρό σνακ στο ψυγείο – αυγό και ζαμπόν για τους Αμερικανούς και ψωμί μπριός με βούτυρο για τους Ευρωπαίους. Και μια τοπική μπύρα ή ρούμι, ανάλογα με τη διάθεσή μου.—
    Sylvie, Δομινικανή Δημοκρατία
  • Από τα μέτρα που λαμβάνω για τους διεθνείς επισκέπτες, σε αυτό που θα έδινα περισσότερη έμφαση είναι η αλλαγή του ήχου της τηλεόρασης στα Αγγλικά, ώστε αν το περιεχόμενο, όπως ταινίες ή σειρές, δημιουργήθηκε σε αυτή τη γλώσσα να ακούγεται φυσικό.—Marc, Ισπανία
  • Προσφέρω στους επισκέπτες ό,τι μπορεί κάποιος να ξεχάσει ή να αναγκαστεί να αφήσει στο αεροδρόμιο λόγω του ελέγχου αποσκευών: φορτιστές, καλώδια, σαμπουάν και άλλα υγρά προϊόντα. Είναι αστείο αν κάποιος ρωτήσει, "Έχεις καμιά ιδέα, πού θα μπορούσα να βρω ένα καλώδιο για να συνδέσω αυτό το αντικείμενο;" Αυτοί συνήθως περιμένουν οδηγίες για κάποιο κατάστημα που βρίσκεται μακριά ενώ εγώ απαντώ, "Ναι, είναι σε αυτό το συρτάρι"—Helga, Γαλλία
  • Προσφερθείτε να εγκαταστήσετε και να ρυθμίσετε τις εφαρμογές Uber και Lyft [για συνεπιβατισμό] στα τηλέφωνα των επισκεπτών.—Nina, Καλιφόρνια, ΗΠΑ
  • Έχω σνακ στο δωμάτιο, οδοντόβουρτσες, οδοντόκρεμα, λίγο σαπούνι, φορτιστές τηλεφώνου, τάμπλετ, κρέμα ξυρίσματος και ξυραφάκια, οδοντογλυφίδες, λίγες καραμέλες για τον βήχα, μερικά χανσαπλάστ, σερβιέτες με επικάλυψη από βαμβάκι, φάρμακα για το κρύωμα και φάρμακο για την καούρα, συμπαθητικό κόμικ, κύβο του Ρούμπικ, παζλ, μερικά γλυκά… και όλα τα είδη ροφημάτων: διαφορετικά τσάγια, μάτε, κακάο, καφέ, λεμονάδα - κανονική και χωρίς ζάχαρη… Και μερικά μπουκάλια νερό, φυσικά. Χάρτη! —Anastasia, Νεβάδα, ΗΠΑ
  • Μια συμβουλή για τους επισκέπτες μου: μια σημείωση στην επιστολή υποδοχής ότι το νερό στη Βιέννη είναι πόσιμο και ιδιαίτερα καλής ποιότητας. Υπάρχει ακόμη και ένας φάκελος με πληροφορίες για την πόλη της Βιέννης - τον οποίο ανακάλυψα πρόσφατα. Από τότε, δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου πλαστικά μπουκάλια νερού στα απορρίματα.—Monika & Elisabeth, Αυστρία

 

Τιμήστε την τοπική κουλτούρα και τις συνήθειες

 

Μοιραστείτε ό,τι καλύτερο έχει να προσφέρει η πόλη σας και μη ντρέπεστε να καυχηθείτε λίγο! Οι διεθνείς επισκέπτες μπορούν να είναι ιδιαίτερα ευχάριστοι στη φιλοξενία, καθώς συχνά αναζητούν περισσότερη έμπνευση και έχουν το μεγαλύτερο ενδιαφέρον για τις πτυχές της καθημερινότητας στην πόλη σας. 

 

  • Πρέπει οπωσδήποτε να είστε ανοιχτόμυαλοι ΚΑΙ να τους κάνετε να ανακαλύψουν τον γαλλικό τρόπο ζωής, όχι να ντύνετε τις καταχωρήσεις μας ως διεθνή ξενοδοχεία με "διεθνή πρότυπα"...Το να δημιουργούμε αναμνήσεις, να δίνουμε ιδέες στους επισκέπτες μας, αν τους προσφέρουμε τουλάχιστον τη δυνατότητα να ανακαλύψουν τι κάνει πρότυπο τη Γαλλία για τον τρόπο ζωής της μέχρι πρόσφατα είναι, κατά τη γνώμη μου, επίσης ένας τρόπος να τους κάνουμε να συμπαθήσουν τη χώρα μας και να νιώθουν ότι τους υποδεχόμαστε με χαρά.—Olivier, Γαλλία
  • Δώστε τους ένα μπουκάλι καλό γαλλικό κρασί. Εξάλλου, στη Γαλλία έχουν έρθει!—Nathalie & Giles, Γαλλία
  • Η ιδέα μου είναι ότι, για τον επισκέπτη που μένει πάνω από 3 μέρες, μπορείτε να αφήσετε ένα τοπικό πρωινό. Καθώς βρίσκομαι στη Μπαΐα της Βραζιλίας, θα αφήσω μερικά φρούτα, ταπιόκα/τηγανίτα και λίγο τοπικό τσάι, επειδή θα ήθελα πολύ να δοκιμάζω το τοπικό φαγητό όπου κι αν πάω. Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα για τους ανθρώπους που σας εμπιστεύονται και επιλέγουν να μείνουν στο κατάλυμά σας.—Josie, Βραζιλία
  • Πάντα ανακαλύπτω το αγαπημένο χρώμα των επισκεπτών μου και παίρνω ένα χαβανέζικο Lei για τις γυναίκες σε αυτό το χρώμα… με ένα σημείωμα γραμμένο στη γλώσσα τους που εκφράζει καλωσόρισμα.—Momi, Χαβάη, ΗΠΑ
  • Τους προσφέρω τις τοπικές λιχουδιές των παιδικών χρόνων μας… Θα ήθελε κάποιος ή κάποια Moon Pie; Για όσους μένουν για μεγάλο χρονικό διάστημα, τους πηγαίνω σε όλη την πόλη και στα εστιατόριά μας με ντόπια ή διεθνή κουζίνα που θα ήταν δύσκολο να βρουν μόνοι τους. Αφήνω επίσης αναμνηστικές κάρτες του Νάσβιλ με ένα σημείωμα για να στείλουν στη μητέρα τους.—Amy, Τενεσί, ΗΠΑ

 

Επομένως, η επικρατούσα άποψη είναι ότι το κλειδί για τη διαχείριση της διαφορετικότητας είναι μια πρόθυμη και περίεργη στάση, καθώς και η αίσθηση του χιούμορ, που μπορεί να μετατρέψει τις απρόσμενες προκλήσεις σε ευκαιρίες για δημιουργία βαθιάς σύνδεσης με τους επισκέπτες. Ποιες είναι οι καλύτερες συμβουλές σας; Συμμετάσχετε στη συζήτηση στο Κέντρο Κοινότητας.

0 Replies 0