ΦΙΛΟΞΕΝΊΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΌ ΔΩΜΆΤΙΟ: ΕΠΙΤΥΧΗΜΈΝΟΙ ΟΙΚΟΔΕΣΠΌΤΕΣ ΜΟΙΡΆΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ, ΠΡΟΝΌΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΛΉΞΕ

Airbnb
Official Account

ΦΙΛΟΞΕΝΊΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΌ ΔΩΜΆΤΙΟ: ΕΠΙΤΥΧΗΜΈΝΟΙ ΟΙΚΟΔΕΣΠΌΤΕΣ ΜΟΙΡΆΖΟΝΤΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΈΣ, ΠΡΟΝΌΜΙΑ ΚΑΙ ΕΚΠΛΉΞΕ

cffec1a9202458a26ca2.jpg

 

Η φιλοξενία σε ιδιωτικό δωμάτιο μπορεί να έχει απίστευτα πλεονεκτήματα: προσελκύετε επισκέπτες που εκτιμούν τη σύνδεση με την τοπική κοινότητα, τη δημιουργία νέων φίλων από ολόκληρο τον κόσμο και μιας αίσθησης ότι ανήκουν στο σπίτι σας. Μπορεί επίσης να έχει ορισμένες μοναδικές προκλήσεις, από το να μοιράζεστε την κουζίνα μέχρι να ασφαλίζετε τα προσωπικά αντικείμενα. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ζητήσαμε από έμπειρους οικοδεσπότες ιδιωτικών δωματίων τις κορυφαίες συμβουλές τους. Αν είστε ήδη οικοδεσπότης σε ιδιωτικό δωμάτιο, οι απαντήσεις τους μπορεί να σας βοηθήσουν στην έμπνευση ορισμένων ιδεών. Και αν όχι, οι προτάσεις τους μπορεί να σας εμπνεύσουν να ξεκινήσετε.

Κάντε προφανές ότι έχετε ένα ιδιωτικό δωμάτιο

Μερικές φορές οι επισκέπτες βλέπουν τις καταχωρήσεις γρήγορα, γι’ αυτό να είστε όσο το δυνατόν πιο σαφής. Οι οικοδεσπότες έχουν μερικές λέξεις-κλειδιά που προτείνουν να χρησιμοποιείτε όταν οργανώνετε την καταχώρησή σας.

  •      Γράψτε “δωμάτιο” στον τίτλο και διάσπαρτα στην περιγραφή και στείλτε ένα μήνυμα υποδοχής πριν την κράτηση που να περιλαμβάνει “αυτό είναι ένα ιδιωτικό δωμάτιο και μοιράζεστε το [σπίτι] με τον οικοδεσπότη”. —Till + Jutta, Στουτγκάρδη, Γερμανία
  •      Θυμηθείτε να συμπεριλάβετε: οι επισκέπτες πρέπει να έχουν υπόψη ότι είναι το σπίτι κάποιου, το οποίο μοιράζονται. —Helen, Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία
  •      Είμαι υπερβολικά ειλικρινής στην περιγραφή της καταχώρησης. Επαναλαμβάνω τα σημαντικά πράγματα: ένα μπάνιο, μια τηλεόραση μόνο με κεραία, χωματόδρομος, χωρίς wifi , χωρίς κλιματισμό. —Laurene, Florence, Καναδάς

Αναφέρετε με ειλικρίνεια ποιος/α είναι στο σπίτι

Ένας από τους σημαντικούς λόγους που οι επισκέπτες επιλέγουν ιδιωτικά δωμάτια σε ολόκληρα σπίτια είναι για να έχουν μεγαλύτερη σύνδεση με τους ντόπιους. Έτσι, μπορεί να είναι έκπληξη όταν υπάρχουν άλλοι επισκέπτες, συγγενείς ή κατοικίδια στο σπίτι που δεν περίμεναν. “Περίμενε, εσύ ποιος/α είσαι;” ένας επισκέπτης σχολίασε μια διαμονή σε ιδιωτικό δωμάτιο. “Όλα ήταν τέλεια…μέχρι το πρωί, όταν ήταν σαφές ότι το “κοινόχρηστο μπάνιο” μου δεν ήταν κοινόχρηστο μόνο με τον οικοδεσπότη, αλλά και με τρία άλλα δωμάτια που νοίκιαζε”. Αυτοί οι οικοδεσπότες έχουν διαπιστώσει ότι ο καθορισμός των προσδοκιών είναι βασικός:

  •      Ξεκαθαρίστε στην καταχώρησή σας ότι πρόκειται για κοινόχρηστο χώρο. Όταν ξεκίνησα τη φιλοξενία, ένιωσα ότι έπρεπε να τα γυροφέρνω και να μην με επισκέπτεται κανείς, αλλά αυτό δεν είναι βιώσιμο. Έτσι, έγραψα τώρα στην καταχώρησή μου ότι αυτό είναι ένα λειτουργικό σπίτι και ότι φίλοι μπορεί να έρχονται από καιρό σε καιρό, κ.λπ., έτσι ώστε να γνωρίζουν εκ των προτέρων τι πρέπει να περιμένουν. —Kath, Άλμπανι, Αυστραλία
  •      Κάποια [γυναίκα επισκέπτης] μπορεί να αισθανθεί άβολα να μοιράζεται το μπάνιο με έναν άνδρα επισκέπτη. Ένας [άνδρας επισκέπτης] μπορεί να έχει προβλήματα με το είδος του χώρου που θα πρέπει να μοιράζεται με άλλους επισκέπτες. Πρέπει να διασφαλίσετε ότι η εμπειρία είναι όσο το δυνατόν καλύτερη για τους επισκέπτες, γι’ αυτό βεβαιωθείτε ότι είστε πάντα σαφής στις επικοινωνίες σας. —Emily, Ιταλία

Υποδεχτείτε τους επισκέπτες σας για να βεβαιωθείτε ότι είστε στο ίδιο μήκος κύματος

Η προσωπική υποδοχή επισκεπτών είναι ιδιαίτερα χρήσιμη αν φιλοξενείτε σε έναν κοινόχρηστο χώρο.  Πολλοί οικοδεσπότες μας είπαν ότι όταν φτάνουν οι επισκέπτες, τους καλωσορίζουν με μια περιήγηση στο δωμάτιο και το σπίτι, σπάνε τον πάγο πίνοντας ένα τσάι ή έναν καφέ και συζητούν για λεπτομέρειες όπως αυτές:

  •      Οι επισκέπτες φτάνουν κουρασμένοι και λίγο αποπροσανατολισμένοι. Αν τους υποδεχτείτε στην αρχή της διαμονής τους, συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα. —Maria Jose, Ισπανία
  •      Κατά την άφιξη, ενημερώστε σαφώς για τον χώρο που μπορούν να χρησιμοποιούν οι επισκέπτες και ο οποίος είναι απολύτως ιδιωτικός. Μην ξεχάσετε να πείτε ότι περιμένετε η κουζίνα να είναι τακτοποιημένη, καθώς υπάρχουν κάποιοι επισκέπτες που προέρχονται από κουλτούρες που μαγειρεύουν και τρώνε αργότερα το βράδυ. —Thomas, Βασιλεία, Ελβετία
  •      Κάνω τους κανόνες μου σαφείς στο εγχειρίδιο σπιτιού μου και συζητώ με τους επισκέπτες σχετικά με τα φώτα, τα παράθυρα, την ησυχία, την επιστροφή αργά/νωρίς στο σπίτι. —Paul, Λονδίνο, Αγγλία

Παρέχετε συγκεκριμένους, λεπτομερείς κανόνες σπιτιού

Να έχετε υπόψη σας το δικό σας πρόγραμμα και τις ανάγκες σας όταν δημιουργείτε οδηγίες για το πώς αλληλεπιδρούν οι επισκέπτες με τον χώρο σας.

  •      Οι επισκέπτες μπορούν να χρησιμοποιήσουν την κουζίνα για να φτιάξουν φαγητό, αλλά εγώ ορίζω τους δικούς μας χρόνους γεύματος ώστε να μην νιώθουμε εισβολή. Francoise, Παρίσι, Γαλλία
  •      Διευκρινίστε εάν μπορούν να χρησιμοποιήσουν το πλυντήριο και το ντους ελεύθερα ή μόνο σε συγκεκριμένες χρονικές περιόδους. —Emily, Ιταλία
  •      Για μένα, είναι υψίστης σημασίας να ειπωθεί αυτό: “Αυτό είναι ένα σπίτι όπου δεν επιτρέπεται το κάπνισμα”. Οι επισκέπτες επιτρέπεται να καπνίζουν στο πίσω αίθριο, έτσι ώστε οι μη καπνιστές να μπορούν να κάθονται στο μπροστινό αίθριο —Gerlinde, Κέμπεν, Γερμανία
  •      Να είστε φιλικός/ή και ευέλικτος/η, αλλά ΜΗΝ είστε πιεστικός/η! Η προγραμματισμένη ώρα άφιξης είναι στις 4 μ.μ. και ζητάτε να έρθετε στις 10:30 π.μ.; Απαντώ: “Δυστυχώς, αυτό δεν θα είναι δυνατό, καθώς οι τωρινοί επισκέπτες μου δεν θα αποχωρήσουν πριν τις 11:00 π.μ. και χρειάζονται μερικές ώρες για να φροντίσω το δωμάτιο να έχει καθαριστεί πλήρως. Αν θέλετε να αφήσετε τις αποσκευές σας στις 11 π.μ., ευχαρίστως να το επιτρέψω και να κανονίσω να καθαριστεί το δωμάτιο λίγο νωρίτερα. Πώς σας φαίνεται κατά τις 2 μ.μ.; —Suzanne, Γουίλμινγκτον, Βόρεια Καρολίνα .

Κάντε τις διαμονές αξέχαστες

Οι προσωπικές πινελιές όπως σπιτικό πρωινό, διακόσμηση από ντόπιους καλλιτέχνες, ακόμα και ένα κομμάτι σοκολάτας μπορεί να κάνει τη διαμονή των επισκεπτών ξεχωριστή. Ακολουθούν περισσότερες ιδέες από τους οικοδεσπότες:

  •     Για μένα [το πρωινό είναι] η πιο διασκεδαστική στιγμή επειδή μιλάμε πολύ. Πολλοί επισκέπτες επιλέγουν την καταχώρησή μου για το βιολογικό πρωινό, που είναι στον τίτλο. —Celine, Saumur, Γαλλία
  •      Κοιμήθηκα στο ιδιωτικό δωμάτιο που έχω καταχωρήσει για να πάρω μια αίσθηση για να διαπιστώσω πόσο ζεστό/κρύο μπορεί να γίνει και να το βιώσω από πρώτο χέρι όπως θα το βιώσουν οι επισκέπτες. Πρόσθεσα μια βάση γλάστρας από φυσική ξυλεία δίπλα στο κρεβάτι όπου οι επισκέπτες μπορούν να τοποθετήσουν τα τηλέφωνα, τα βιβλία, τα ποτά τους κ.λπ. και έχει γίνει σημείο συζήτησης. —Helen, Όκλαντ, Νέα Ζηλανδία
  •     Πρόσθεσα φυλλάδια για την πόλη, περιοδικά. Διακοσμούμε με πίνακες ντόπιων καλλιτεχνών. Οι επισκέπτες το εκτιμούν αυτό και συχνά με ρωτούν πού μπορούν να τους αγοράσουν. Προσθέσαμε ένα αναδιπλούμενο γραφείο επειδή έχουμε πολλούς επισκέπτες σε επαγγελματικά ταξίδια. —Emmanuelle, Ρεν, Γαλλία
  •    Κανόνισα τα δωμάτια όπως θα ήθελα να φιλοξενηθώ. Στα δωμάτια, υπάρχουν έξτρα πετσέτες, μια τσαγιέρα με φλιτζάνια, τσάι και καφέ και ποτήρια. Υπάρχουν ακόμα και βασικά είδη φαρμακείου. —Christine, Clohars-Carnoët, Γαλλία
  •    Πρόσθεσα ένα επεκτάσιμο βύσμα και ένα πολύπριζο και κάθε δωμάτιο έχει μια λάμπα νύχτας. Το βράδυ, βάζω πάντα δύο ποτήρια φρέσκο νερό έξω, ώστε [οι επισκέπτες] να μην ξυπνούν τη νύχτα, πράγμα που σημαίνει λιγότερο θόρυβο. —Ana, Γαλικία, Ισπανία
  •    Προμηθευτείτε ωτοασπίδες – σοβαρά! Τοποθετήστε μερικές ταινίες εύκολης αναπνοής σε ένα μικρό πιάτο με ένα μικρό χειροποίητο σημείωμα: “Αν θέλετε να δοκιμάσετε, μη διστάζετε!” —Cathie, Ντάργουιν, Αυστραλία

Ρωτήστε για την αλληλεπίδραση

Πώς ξέρετε πότε να περνάτε χρόνο με τους επισκέπτες και πότε να τους δίνετε τον χώρο τους; Οι οικοδεσπότες λένε ότι είναι εύκολο: απλά ρωτήστε τους εκ των προτέρων πόση αλληλεπίδραση θα ήθελαν να έχουν. Πρότειναν επίσης ορισμένες άλλες λεπτομέρειες για να θυμάστε:

  •    Ορισμένοι επισκέπτες είναι ντροπαλοί επειδή φοβούνται να ενοχλήσουν τους άλλους, γι’ αυτό τους προσκαλώ να γνωρίσουν άλλους στο τραπέζι. —Emily , Ιταλία
  • Τους επιχειρηματίες τους βλέπω ελάχιστα, καθώς συχνά είναι με πελάτες και θέλουν να έχουν την ησυχία τους το βράδυ. Για τους τουρίστες, τους δίνω πολλές συμβουλές για την πόλη και μερικές φορές καθιστούν σαφές ότι θέλουν να κάνουμε κάτι μαζί. Και οι μοναχικοί ταξιδιώτες είναι πάντα καλά οργανωμένοι και έχουμε πολλές ενδιαφέρουσες πολιτικές και πολιτιστικές συζητήσεις. —Christa, Μόναχο, Γερμανία
  •    Να είστε ανοιχτός/ή και ουδέτερος/η: οι επισκέπτες σας έχουν διαφορετικές απόψεις για τον κόσμο και την πολιτική. Πρόκειται για μια εξαιρετική ευκαιρία για μάθηση. Μείνετε ουδέτερος/η και αφήστε τις συζητήσεις να εξελιχθούν φυσιολογικά. —Kath, Άλμπανι, Αυστραλία

Μοιράζεστε ένα μέρος του σπιτιού σας, αλλά και ένα μέρος του εαυτού σας. Όταν ξεκαθαρίσουν οι λεπτομέρειες του νοικοκυριού, αρχίζουν τα προνόμια. Ο Paul, οικοδεσπότης από το Λονδίνο, το έθεσε καλύτερα: “Βλέπω κάθε επισκέπτη ως μια ευκαιρία να μάθω κάτι νέο και να γνωρίσω ένα άτομο που μπορεί να μην είχα γνωρίσει διαφορετικά! Κάποιες γνωριμίες ήταν πραγματικά ενδιαφέρουσες, από μια βόλτα της ζωής που δεν έχω περπατήσει ποτέ, και έχουν απόψεις που δεν συμμερίζομαι. Αλλά μου αρέσει να γνωρίζω αυτούς τους ανθρώπους και να μοιράζομαι τον χώρο μου μαζί τους. Δεν υπάρχει τίποτα πιο προσωπικό από το να ανοίγεις το ιδιωτικό σου σπίτι σε έναν εντελώς άγνωστο ενώ ζεις εκεί, αλλά δεν υπάρχει τίποτα πιο ικανοποιητικό!”

0 Replies 0