διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828

καλησπέρα, το ίδιο θέμα έχουμε με τον ανδρά μου, εκ των πραγματων το μισθωτήριο γίνεται σε αυτόν που έχει το σπίτι (εκτός αν της κάνεις υπεκμίσθωση, το οποίο νομίζω δεν έχει νόημα γιατί έτσι κι αλλιώς κάνετε κοινή φορολογική δήλωση. Όσο για τον τραπεζικό λογαριασμό κι εμείς έχουμε και τα δυο ονόματα (του άνδρα μου και το δικό μου), αν και αυτό δεν θεωρώ ότι είναι σημαντικό.

George100
Level 2
Heraklion, Greece

Καλησπέρα σας,

 

Αν είναι εύκολο ας απαντήσει κάποιος και να γράψει πως γίνεται βήμα- βήμα η όλη διαδικασία δήλωσης.

και αν χρειάζεται πιστοποίηση ενεργειακής απόδοσης ή οτι άλλο χρειάζεται.

 

Θα βοηθήσει πολλούς.

 

Ευχαριστώ

Georgios1
Level 1
Thessaloniki, Greece

Χαιρετε κι απο μενα. Δηλαδη, ακομα και για ενα δωματιο χρειαζομαστε ενεργειακο πιστοποιητικο?Πρεπει να απευθυνθουμε καπου για να παρουμε αδειοδοτηση?Τι συμβαινει για πελατες που εχουν ηδη αποχωρησει χωρις να εχουμε κρατησει τα στοιχεια τους?Επισης, υπαρχει φορολογητεο οριο ή απο το πρωτο ευρω ειμαστε υποχρεωμενοι να πληρωνουμε φορο?ξερει κανεις τους ακριβεις συντελεστες γιατι εχω διαβασει διαφορα. Ευχαριστω

Kαλησπέρα! Ο μικρότερος χώρος για τον οποίο μπορέι να βγει ΠΕΑ είναι το διαμέρισμα.Αρα, δεν μπορεί να βγεί για 1 δωμάτιο.Σε κάθε περίπτωση ,ρωτα μηχανικό ειδικευμένο στα ΠΕΑ.Από 1/1/16 είναι υποχρεωτικό το ΠΕΑ και για διαμερίσματα μικρότερα των 50τ.μ.Για όσους έχουν αποχωρήσει,καλό θα ήταν να τους ζητήσεις-με μαιλ,τηλφ κλπ- τα στοιχεία τους.Εχεις προθεσμία δήλωσης της μίσθωσης μέχρι το τέλος του επόμενου μήνα ,από αυτόν που έγινε.Η φορολόγηση γίνεται από το πρώτο € ως εξής σύμφωνα με τα σημερινα δεδομένα: 0-12.000€ -----> 15%,12.001-35.000----->35%,35.001 και άνω --------->45%. Επίσης να υπολογίσεις και την ειδική εισφορά αλληλεγγύης εφόσον τα συνολικά σου εισοδήματα ξεπερνούν τις 12.000.Εν πάσει περιπτώσει ,υπάρχουν πολλέ ςακόμα εκκερεμότητες που περιμένουμε να ξεκαθαρίσουν, όπως η εγγραφή από 1/2/2017 στο Μητρώο κλπ.

Συγνωμη, αν δεχομαστε πληρωμη μεσω paypal πώς θα καταλαβει το κρατος οτι το συγκεκριμενο εμβασμα ειναι για υπηρεσιες airbnb? Επισης πώς θα μπορει να σε πιασει το κρατος? Δεν καταλαβαινω...

Αυτό που φαντάζομαι εγώ, ειναι να μας ζητήσει η πλατφόρμα να δώσουμε υποχρεωτικά το ΑΦΜ μας,για να μπορεί να υπάρχει η καταχώρησή μας.Επίσης θα πρέπει να υπάρχει υποχρεωτικά σε όλες τις καταχωρήσεις και ο Αρ.Μητρώου από τη καταχώρηση που θα πρέπει να κάνουμε στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης Ακινήτων.Αυτό το συμπεραίνω από οτι εχει μέχρι στιγμής διαρρέυσει από τις επαφες Υπουργείου-πλατφορμών και έχει ψηφιστεί σαν νόμος.

ίδια απορία είχα και εγώ. επίσης εάν δηλώσεις λογαριασμο΄ξένης χώρας ή λογαριασμού τρίτου προσώπου σε ξένη χώρα πως θα γίνει διασταύρωση στοιχείων ? 

δεν νομίζω να μπορει να γίνεται 

Καλησπέρα Αλέξη,

Ολοι  τις ίδιες απορίες έχουμε...Απλά εδώ το συζητάμε ,καταθέτοντας τις απόψεις μας.Σε αυτό που λες ,έχεις δίκιο,είναι πάρα πολύ δύσκολο ή αδύνατο να γίνει,εκτός αν ... μας "καρφώσει" η κάθε πλατφόρμα.Τώρα σχετικά με την άποψη του Μενέλαου,θεωρητικά πάντα , γίνεται, γιατί τα λεφτά από το Paypal πιστώνονται σε ένα (ελληνικό) λογαριασμό ή κάρτα. Μπορεί-θεωρητικά - η Τράπεζα να σου ζητήσει να δικαιολογήσεις τα εισερχόμενα ποσά.Εαν είναι μικρά ,δεν ασχολούνται μαζί τους.Αλλά ποτέ δεν ξέρεις...

Γωγώ0
Level 1
Athens, Greece

Καλησπέρα σε όλους! Θέλω να νοικιάσω ένα σπίτι στην airbnb. Ξέρει κάποιος τη διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω, καθώς και κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με την φορολογία κλπ? 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Καλησπέρα Γωγώ! Ο νόμος που θα ισχύσει από τη 1/2/2017 είναι ο 4446/2016, άρθρο 111.Πάντως υπάρχουν πολλά κενά και περιμένουμε την έκδοση διευκρινιστικών εγκυκλίων.Διάβασε και εδώ:  https://www.pomida.gr/newspost.php?nid=42

Καλημέρα σε όλους,

 

ο πατέρας μου έχει στην κατοχή του 4 ενοικιαζόμενα δωμάτια που είχαν άδεια ΕΟΤ εώς το  2011. Ήθελα να ρωτήσω:

 

1. με δεομένο ότι η άδεια του ΕΟΤ έχει διακοπή και έχει γίνει διακοπή επαγγέλματος στην εφορία. Μπορώ να κάνω ενοικίαση μέσω airbnb ?

2. μπορεί να μου κάνει δωρεάν παραχώρηση για υπεκμίσθωση  ?

3. αφού ανά ΑΦΜ γίνεται ενοικίαση μέχρι  2 ακινήτων μπορώ να νοικιάζω 2 εγώ κ 2 ο πατέρας μου ή η σύζυγος ?

4. μπορώ να κάνω ενοικίαση και των 4 δωμάτιων που έχουν κοινή παροχή ρεύματος -σε ξεχωριστούς επισκέπτες- ή με περιορίζει η δήλώση μέσω gsis.

 

ευχαριστώ για το χρόνο σας!

 Θα το κοιταξω!

Ευχαριστώ πολύ!

Florentia1
Level 1
Athens, Greece

Καλημέρα σας. Γνωρίζει κάποιος σχετικά με το νεο νομικό πλαίσιο του νόμου 4446/2016  το οποίο εφαρμόζεται απο 2.2.2017 σχετικά με την διαδικασία εγγραφής στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης Ακινήτων? Κάπου διάβασα ότι δεν έχει δημιουργηθεί ακόμα είναι αλήθεια?  

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Καλησπέρα Φλωρεντία!

Ναί ,είναι αλήθεια.Το άρθρο 111 του Ν.4446/2016 δεν ισχύει ακόμα μιά και τροποποιήθηκε στις 9/3/2017  με την ΠΟΛ.1037/9-3-17. Εδώ το πλήρες κείμενο:

Άρθρο 36
Οι παρ. 9 και 10 του άρθρου 111 του ν. 4446/2016 αντικαθίστανται ως εξής:
«9. Με κοινή απόφαση των Υπουργών Οικονομίας και Ανάπτυξης, Οικονομικών και Τουρισμού ορίζονται οι όροι συνεργασίας του Ελληνικού Δημοσίου με την εκάστοτε ηλεκτρονική πλατφόρμα, οι ειδικότεροι όροι εφαρμογής του παρόντος άρθρου, καθώς και κάθε άλλο σχετικό θέμα.
10. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου ισχύουν μετά την πάροδο ενός μήνα από τη δημοσίευση της κοινής υπουργικής απόφασης της προηγούμενης παραγράφου.».

Ελπίζω να σε βοήθησα.




Καλησπέρα,

Καινούρια και εγώ στην airbnb και ακόμα με αρκετές απορίες που αφορούν στα νομικά και τα φορολογικά.

Μπορεί κάποιος να μου διευκρινίσει:

1. στην περίπτωση που για ένα ακίνητο υπάρχει σήμα του ΕΟΤ (Ε.Σ.Λ), πρέπει να το δηλώσουμε στην καταχώρησή μας της airbnb και αν ναι, σε ποιό σημείο;

2. η υπαρξη Ε.Σ.Λ. σημαίνει ότι το ακίνητο δεν μπορεί να ενοικιαστεί για περισσότερες απο 60 ημέρες ανά έτος;

3. θα πρέπει να γίνει εγγραφή στο Μητρώο Βραχυχρόνιας Μίσθωσης Ακινήτων όταν υπάρχει Ε.Σ.Λ ή όχι;

Ευχαριστώ πολύ,

Αλεξάνδρα