διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828
Maria14386
Level 2
Spetses, Greece

Κύριε Γιώργο αυτή ήταν ακριβώς η ερώτηση μου. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την σαφέστατη και αναλυτικότατη απάντηση. Με βοηθήσατε απείρως. Καλή συνέχεια. 

Επειδή δεν μου βγαίνουν ακριβώς,

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποια είναι τα ποσοστά κράτησης σε κάθε περίπτωση.

Πχ

Με ποία ποσοστά % επαληθεύονται τα παρακάτω ποσά του παραδείγματος;

Ο επισκέπτης πλήρωσε
Χώρος διαμονής  €164,00
Κόστος καθαρισμού  €10,00  (ΟΚ αυτό το καθορίζει ο οικοδεσπότης)
Προμήθεια υπηρεσιών επισκέπτη  €30,45  ΠΩΣ  ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ;;
Συνολική πληρωμή από τον επισκέπτη (EUR)    €204,45
Συνολική τιμή διαμονής     €164,00
Κόστος καθαρισμού      €10,00
Προμήθεια υπηρεσιών οικοδεσπότη (3.0% + ΦΠΑ)  -€6,47
 
Συνολικό ποσό που καταβάλλεται στον οικοδεσπότη  €167,53 ΑΥΤΟ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ  ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ;;

 

@Anastasios23  καλησπέρα σας,
Αν και δεν έχω παρατηρήσει κανένα λάθος στις πληρωμές της πλατφόρμας τις τελευταίες 7 σεζόν που ασχολούμαι,θα σας απαντήσω αναλυτικά, αν και εμάς μας ενδιαφέρει σαν hosts η ανάλυση της πληρωμής οικοδεσπότη.
Η προμήθεια υπηρεσιών στον επισκέπτη είναι συνήθως 14,2% + ΦΠΑ της χώρας του επισκέπτη.Στο παραπάνω παράδειγμα είναι 14,2% Χ174 =24,71€ + 23% ΦΠΑ περίπου (5,68)=30,39€.ΕΙναι πιθανό να διαφερει λίγο το ποσοστό προμήθειας και δεν ξέρουμε τη χωρα του επισκέπτη.
Η πληρωμή οικοδεσπότη ειναι πιό ξεκάθαρη, μιά και γνωρίζουμε τη προμήθεια(3%) και τον ΦΠΑ(24%).
Ετσι λοιπόν 174 Χ (3% χ24%=3,72%)=6,47.Αρα 174-6,47=167,53€.

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να ρωτήσω πώς μπορεί ένα κατάλυμα να απαλλάσσει τον επισκέπτη από το κόστος προμήθειας. Το αναλαμβάνει όλο ο οικοδεσπότης;

Ευχαριστώ!

Γεια σου Πέννυ,

Διαβασε αυτό το link, μπορει να σε βοηθήσει. Γενικά τα καταλύματα που έχουν channel manager(CM) ή PMS( Property Management System) έχουν αυτή την επιλογή.

https://www.airbnb.gr/help/article/1857/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%BC%CE%AE%CE%B8%CE%B5%CE%B9%CE%B1-%CF%8...

@Penny420 Καλησπέρα σας, 
θα πρέπει να επιλέξετε την απλουστευμένη τιμολόγηση, όπου όλη τη προμήθεια την πληρώνει ο οικοδεσπότης (περίπου 15%).Εάν ειστε ιδίωτης δεν σας συμφέρει για 2 λόγους:

1) Δεν εκπίπτει από πουθενά σαν έξοδο και 
2) Ανεβάζει το φορολογητέο εισόδημά σας κατά 12% , άρα πληρώνετε περισσότερο φόρο, χωρίς να έχετε κανένα όφελος.
Θα ήθελα να μάθω το σκεπτικό σας , εαν ειστε ιδιώτης.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας.

Δεν είμαι ιδιώτης. Έχω ανοίξει βιβλία για Εκμετάλλευση Τουριστικής Κατοικίας για μια κατοικία που νοικιάζω και συγκρίνοντας τις τιμές του καταλύματος μου με άλλα καταλύματα στην περιοχή, είδα ότι κάποια καταλύματα δεν έχουν κόστος προμηθειών στους επισκέπτες. 
Αυτό σημαίνει ότι όλη την προμήθεια την αναλαμβάνουν οι οικοδεσπότες; 
Επομένως, έχουν περισσότερα έξοδα να δηλώσουν όσον αφορά την φορολόγηση τους, σωστά; 

@Penny420 Καλησπερα,σωστα όπως τα λέτε, αλλά για το θέμα των εξόδων και το τι περνάει σε αυτά, αρμόδιος είναι μόνο ο λογιστής σας.

 

καλημερα σας...πως μπορω να ανακτησω τα στοιχεια του ενοικιαστη προκειμενου να συμπληρωσω την δηλωση βραχυχρονιας μισθωσης?? (ονοματεπωνυμο και αφμ)

Καλημέρα σας, θα πρέπει να μιλήσετε με τον ίδιο τον επισκέπτη για να σας αποστείλει τα στοιχεία, βασικά μόνο το ΑΦΜ θα χρειαστείτε, γιατί μόλις το πληκτρολογήσετε στο πεδίο θα βγάλει αυτόματα το ονοματεπώνυμο.

@Gianis500  Καλημέρα σας.
Δεν μπορείτε να ανακτησετε το ΑΦΜ από πουθενά.Πρέπει να το ζητήσετε από τον επισκέπτη σας και αυτός είναι υποχρεωμένος να σας το δώσει.Το όνομ/νό του ηδη το γνωρίζετε από τα στοιχεία της κράτησης.Το ΑΦΜ του το επαληθεύετε με τον τρόπο που σα λέει ο @Georgios78 .Ολα αυτά αφορούν μονο κατοίκους Ελλάδας.

 

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις για την σωστή διαδικασία δήλωσης του ακινήτου. Έχουμε ένα ακίνητο το οποίο είναι στο όνομα του θείου μου, ο οποίος ζει στο εξωτερικό και δεν έχει εισοδήματα στην Ελλάδα. Δεν μπορεί να γίνει ενοικιαστηριο σε εμένα ώστε να φαίνομαι εγώ η διαχειριστρια λόγω κοινού ρεύματος με άλλα ακίνητα στο οικόπεδο. Γνωρίζετε την σωστή διαδικασία ώστε το ακίνητο να δηλωθεί στο όνομα του θείου μου στο Μητρώο Βρ. Δ. αλλά να το διαχειρίζομαι( να υποδεχομαι τους επισκέπτες κλπ ) , χωρίς απολαβές, εγώ που είμαι προστατευόμενο μέλος και δεν έχω εισόδημα;  Επίσης ο λογαριασμός στην Airbnb θα πρέπει να είναι με τα στοιχεία του θείου μου ή μπορώ να το καταχωρήσω από δικό μου λογαριασμό;

@Niki295  Καλησπέρα σας,
Η πιό σωστή λύση ειναι  να σας το νοικιάσει ο θείος σας, με δικαίωμα υπεκμίσθωσης από εσάς σε βραχ/νιες πλατφόρμες. Δεν βλέπω τον λόγο να μη μπορεί να γινει ενοικιαστήριο στο όνομά σας λόγω κοινού ρολογιού της ΔΕΗ.Θα μπορεί να μπεί ενδιάμεσος μετρητής και να πληρώνεται οτι έχετε κάψει.Εαν ειστε εσείς η υπεκμισθώτρια, θα είστε και η διαχειρίστρια, θα κανετε υποδοχή κλπ και όλα θα είναι οκ.
Εαν επιμείνετε στο να φαίνονται όλα στο θείο σας,αυτό δεν είναι νομότυπο , όλα θα πρέπει ναείναι στο ονομά του και σεις να είστε co-host,αλλά οι κριτικές θα πηγαίνουν στο προφίλ του θείου σας.Για πιό λογο αναφέρετε οτι εισυε προστατευόμενο μέλος χωρίς εισοδήματα;

@George123 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σας, 

Λόγω του ότι δεν έχω μπει ξανά σε διαδικασία με δηλώσεις αφού τα αναλάμβαναν οι γονείς μου δεν ξέρω ακριβώς τι διαδικασία χρειάζεται και ο λογιστής που έχω απευθυνθεί δεν ήταν κατατοπιστικός. Αναφορικά με την ενοικίαση, δεν είναι σύμφωνοι οι υπόλοιποι που μένουν στο οικόπεδο ώστε να χωριστεί το ρεύμα. Οπότε καταλήγω ότι γίνεται με προφίλ του θείου μου να γίνω εγώ συνοικοδεσποτρια. 

@Niki295  θα ηθελα περισσότερες πληροφορίες για το ρεύμα... Γιατί αναφερετε οικόπεδο; ΕΙναι συγκρότημα σπιτιών με ένα μετρητή; Πως πληρώνετε το ρεύμα μέχρι τωρα; Θα μπεί ένας απλός μετρητής  στον πίνακα του σπιτιού του θείου σας και θα πληρώνετε όσα γραφει.Αν θέλετε μου απαντάτε όσο πιό αναλυτικά γινεται για να σας προτείνω τη καλύτερη λύση.