Vat

Daniel91
Level 2
Zadar, Croatia

Vat

Im from croatia, and i have a firm, if guest books on airbnb and pays vat, do i also as a firm need to charge him VAT in croatia
27 Replies 27
Clare0
Level 10
Templeton, CA

Hi @Daniel91 you can find information about how Airbnb collects VAT in this help article: 

 

https://www.airbnb.com/help/article/436/what-is-vat-and-how-does-it-apply-to-me

 

Can't say if your company also has to pay VAT.  You'd need to check with the appropriate regulations in your country.

So probaply guest have o pay 2 vats? Amazing

@Daniel91 No, I'm sure the guest would only pay once.  As I understood the question, it was about whether his "firm" which I understand to mean "company" has to pay the VAT as well.  I would rather doubt it since that would be double taxation, but not knowing Croatian laws, I can not comment on that aspect.  🙂

im opening company (agency) that is renting apartment for 10% provision, we have already many apartments listed on airbnb, and we have regulations here that we have to pay VAT when we take provizion from airbnb guest (in payment we made that 10% of reservation goes to our bank account, and other 90% goes to owner of the apartment account. Guest payes VAT when he makes reservation over airbnb, so do you think that my company also have to pay VAt to goverment, could you check that please..

@Daniel91 Oh, dear, you apparently don't understand that this is a community where hosts share information and help, if possible.  There are no Airbnb staff members here.  What I can tell you, though, is that it is up to each host to research and comply with all local / country tax regulations.  Airbnb cannot do that for you, unfortunately. 

Daniele - moraš 😞 ... ja sam pitala na poreznoj i odgovor je da na proviziju moraš platit PDV. Ako je njihova provizija primjerice 10 eura onda ti plaćaš PDV na taj dio, ne na cijelu rezervaciju...

Antonia hvala na odgovoru, ali ako ja ukucam svoj VAT tj PDV id u airbnb profil, i autoriziraju mi ga, to znači da mi airbnb onda neće 3 posto naplaćivati na svoju proviziju, nego ću ja sam tih 3 posto plaćati poreznoj umjesto njih, jeli tako?

Daniele, od iznajmljivača trebaš naplaćivati proviziju + pdv na proviziju, a ne od gosta.

Da, tako sam i ja dobila informaciju.

 

Mi smo npr. iznajmljivaci u domacinstvu, i kao takvi ne ulazimo u sustav PDVa dokle god ne predemo 230.000kn godisnjeg prometa. I nismo duzni placati PDV za novce dobivene od gostiju koji nama direktno placaju, ili firmama/agencijama koje posluju u hrvatskoj i u hrvatskoj vec placaju PDV.

No, za strane agencije je to drugacije. I kao sto je Daniela rekla, duzni smo platiti PDV na njihovu proviziju. To je defakto placanje PDVa za njihovu uslugu oglasavanja, a ne na cijenu smjestaja kao takvu (ako vam je to tako lakse za shvatiti). Sto znaci da ako je npr. cijena smjestaja za jednu noc 100 kn, i Airbnb uzme od toga 3 kn za svoje usluge, onda sam ja duzna platiti PDV na tih 3 kn. Zato Airbnb i nudi ispis "View VAT list" za svaku rezervaciju gdje se tocno i vidi koliki je taj PDV.

Pozdrav Nenad and Marina. 

Naime ja samprosli tjedan poceo sa iznajmljivanjem smjestaja u domacinstvu..i vec imam 4 bookinga, a koliko ividm ima neka opcija kojim te sustav airbnba trazi pdv indentifikacijski broj, ali naime vidim i racune sa airbnb proviziju provedene po gostima.

Naime da sumiram to na kraju zato sto sam vise lud od kopanja po internetu i traznja informacija :D..trebam li ja sad samo placati te pdv na naknadu ili trebam u poreznu po pdv indentifikacijski broj?

 

Hvala puno unaprijed!

Pozdrav,

kratko bih se htjela nadovezati na ovu temu i provjeriti informaciju oko placanja PDV-a na airbnb proviziju. Ako rezervaciju primimo sada (dakle 4.mjesec) za 7. mjesec, placamo li PDV u 7.mjesecu tek kada uplata gosta sjedne (a time i airbnb naplati proviziju), ili sada s obzirom da vec imamo iznos za uplatu pod "View VAT"?

 Ja mislim da  sve placas onaj mjesec kad ti stigne! A da li znate sto u vezi postupka kategorizacije sobe? da li se to treba napravit?

Nina153
Level 1
Split, Croatia

poštovani trebam pomoć

Ana216
Level 1
Dubrovnik, Croatia

Trebam i ja pomoc...Kao sto ste upuceni ukoliko ne upisemo PDV identifikacijski broj Airbnb nam skida 3% svoje provizije plus 25% na tu svoju proviziju, a ukoliko upisemo svoj PDV identifikacijski porezni broj onda nam Airbnb skida samo 3%. Znate li uplacuje li Airbnb tih 25% na svoju proviziju Republici Hrvatskoj ili?