Türkiyede Kimlik bildirimi / Identity declaration in Turkey

Ugur27
Level 2
Turkey

Türkiyede Kimlik bildirimi / Identity declaration in Turkey

Merhabalar, evimde Airbnb den misafirlerim konaklarken, sivil polisler gelip kacak konaklama calıstırma iddiasıyla bana 18.000tl ceza kestiler. Konukların tc lerini bir sisteme girmem gerekiyormuş. Ben böyle birsey daha önce duymadım. Bu konuda bir haberi olan var mı? Bunu bilen var mı daha önce?

[Translation added by Community Manager]

Hello, while my Airbnb guests were staying at my house, plainclothes police came and fined me 18,000 TL for allegedly operating illegal accommodation. I needed to enter the guests' ID numbers into a system. I've never heard of anything like this before. Does anyone have any news about this? Anyone know this before?

47 Replies 47

@Yasin16  selam yasın  .. aynı gemıdeyız ben ıstanbul dayım  bırbırımıze yardımcı olalım lutfen  ne yapmamız gerekıyor.. bu kımlık bıldırım sıstemıne nasıl gırerız.. pansıyor ruhsatımı almak lazım ? 

kımlık bıldırımı ve ruhsat ısını nasıl halletınız ?

saygılar

Nıhat

Mesut22
Level 2
İstanbul, Turkey

Konuyla ilgili Airbnb destekten gelen cevap şudur,

koşullarınıza özel yönetmelikler ve yükümlülükler hakkındaki sorgunuz hakkında bizimle iletişime geçtiğiniz için teşekkür ederiz. Ne yazık ki bu konuda size yardımcı olamıyoruz.

Ancak, bölgenizdeki özel yönetmelikler ve kısıtlamalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için nitelikli bir avukattan veya yerel makamınızdan tavsiye almanızı öneririz. Ayrıca, Türk makamları tarafından belirli bilgileri vermeniz gerekiyorsa misafirlerinizle iletişime geçebilir ve koşulları açıklayarak uygun bilgileri isteyebilirsiniz.

Bir ev sahibi olarak, rezervasyon sırasında yürürlükteki yasalar uyarınca veya ev kurallarınızda listelenmesi gerekiyorsa giriş sırasında kimlik isteyebilir ve ardından buna göre yasal yükümlülüklerinize uyabilirsiniz.

Son olarak, bazı bölgeler misafirlerin yerel makamlara kaydolmasını zorunlu tutmaktadır ve kayıt isteği yetkililer adına konaklama yerinden gelebilir.