IZNAJMLJIVANJE PRIVATNE SOBE: USPJEŠNI DOMAĆINI DIJELE SAVJETE, OTKRIVAJU KOJE SU PREDNOSTI I MOGUĆA

Airbnb
Official Account

IZNAJMLJIVANJE PRIVATNE SOBE: USPJEŠNI DOMAĆINI DIJELE SAVJETE, OTKRIVAJU KOJE SU PREDNOSTI I MOGUĆA

cffec1a9202458a26ca2.jpg

 

Iznajmljivanje privatne može donijeti neke značajne prednosti: privlačite goste koji se vole povezivati s lokalcima, stvarate nova prijateljstva s ljudima iz cijelog svijeta te upravo u svom vlastitom domu stvarate osjećaj pripadnosti. Naravno, to donosi i određene izazove, primjerice kad je riječ o dijeljenju kuhinje i pohranjivanju osobnih stvari. Stoga smo upitali iskusne domaćine koji iznajmljuju privatne sobe da podijele s nama neke korisne savjete. Ako već iznajmljujete privatnu sobu, njihovi odgovori mogli bi vam dati neke nove ideje. A ako se ne bavite time, možda vas baš ovi savjeti potaknu da se u to upustite.

Jasno istaknite da iznajmljujete privatnu sobu

Ponekad gosti vrlo letimično pregledavaju oglase pa se potrudite da budete što precizniji. Domaćini savjetuju da prilikom sastavljanja oglasa upotrijebite nekoliko ključnih riječi.

  •      U naslovu i sažetku upotrijebite riječ „soba” i prije potvrde rezervacije pošaljite uvodnu poruku u kojoj ćete napisati: „ovo je privatna soba, a [prostor] dijelite s domaćinom”. —Till + Jutta, Stuttgart, Njemačka
  •      Svakako napomenite gostima da trebaju biti svjesni da je to nečiji dom i da se određene stvari dijele. —Helen, Auckland, Novi Zeland
  •     U opisu smještaja sam sto posto iskrena. Jasno navedem bitne stavke: jedna kupaonica, samo jedan televizor i to s antenom, makadam, nema Wi-Fija, nema klima-uređaja. —Laurene, Florence, Kanada

Iskreno navedite tko će sve biti u tom prostoru

Jedan od glavnih razloga zbog kojeg gosti biraju privatne sobe umjesto cijelih prostora jest povezivanje s lokalcima. Stoga se znaju iznenaditi ako u smještaju bude još gostiju, članova obitelji ili kućnih ljubimaca koje nisu očekivali. „Samo malo, tko ste vi?”, komentirao je jedan gost svoj boravak u privatnoj sobi. „Sve je bilo odlično…dok mi ujutro nije postalo jasno da „zajedničku kupaonicu” osim s domaćinom dijelim i s gostima iz druge tri sobe koje su bile iznajmljene.” Domaćini su ustanovili da su jasna očekivanja ključna stavka:

  •      U oglasu jasno navedite da se radi o prostoru koji dijeli više osoba. Kad sam tek počela primati goste, imala sam osjećaj da  po kući trebam hodati kao po jajima i da mi nitko ne smije doći u posjet, ali to je neodrživo. Sada sam u svom oglasu navela da je to dom u kojem ljudi žive i da se može dogoditi da mi prijatelji dođu u posjet itd., pa gosti znaju što mogu očekivati. —Kath, Albany, Australija
  •      [Ženama] možda neće biti ugodno dijeliti kupaonicu s muškarcima. [Muškarcima] će možda predstavljati problem što sve moraju dijeliti s drugim gostima. Morate se potruditi da gostima pružite što kvalitetnije iskustvo, a to ćete postići iskrenom i jasnom komunikacijom. —Emily, Italija

Dočekajte svoje goste i sve im objasnite

Ako iznajmljujete prostor koji dijeli više ljudi, vrlo je korisno osobno dočekati goste.  Mnogi su domaćini rekli da svojim gostima odmah po dolasku pokažu njihovu sobu, provedu ih kroz cijeli prostor te razbiju početnu nelagodu uz šalicu kave ili čaja i razgovor o temama poput ovih:

  •      Gosti su prilikom odlaska umorni i pomalo dezorijentirani. Ako ih [dočekate] pri dolasku u smještaj, obično ne bude nikakvih problema tijekom njihova boravka. —Maria Jose, Španjolska
  •      Čim gosti dođu u smještaj, objasnite im kojim se prostorima mogu koristiti, a koji su prostori isključivo privatni. Svakako napomenite da kuhinju trebaju očistiti nakon korištenja njome jer neki gosti imaju naviku kuhati i jesti u kasne noćne sate. —Thomas, Basel, Švicarska
  •      U kućnom priručniku jasno navedem pravila i gostima priopćim sve što trebaju znati: kad se gase svjetla, zatvaraju prozori, kad se ne smije bučiti, što kad se kući vrate vrlo kasno/rano. —Paul, London, Engleska

Sastavite detaljna pravila kućnoga reda

Kad sastavljate smjernice za ponašanje gostiju u svom prostoru, uzmite u obzir svoj raspored i svoje potrebe.

  •      Gosti mogu pripremati hranu u kuhinji, no jasno navedem u koje doba mi jedemo svoje obroke kako nam ne bi narušavali privatnost. Francoise, Pariz, Francuska
  •      Recite im mogu li se koristiti perilicom rublja i tuširati se kad požele ili to mogu raditi samo u određenom vremenu. —Emily, Italija
  •      Smatram da je ovo iznimno važno napomenuti: „U ovom se prostoru ne puši.” Gosti smiju pušiti na terasi iza kuće tako da nepušači mogu sjediti na terasi u prednjem dijelu.—Gerlinde, Kempen, Njemačka
  •      Budite ljubazni i fleksibilni, ali nemojte pretjerivati u tome! Primjerice, vrijeme dolaska je u 16:00, a gosti pitaju mogu li doći u 10:30. Moj odgovor na to je: „Nažalost, to nije moguće jer gosti koji su trenutno u smještaju odlaze tek u 11 sati i potrebno mi je nekoliko sati da očistim i pripremim sobu. Ako želite ostaviti svoju prtljagu u 11, slobodno dođite, a potrudit ću se i da vam soba bude ranije spremna. Odgovara li vam 14:00 sati?” — Suzanne, Wilmington, Sjeverna Karolina

Ostavite snažan utisak

Dojam koji će gosti steći o vama i vašem smještaju možete poboljšati malim znakovima pažnje: ako im pripremite doručak od domaćih namirnica, ako uredite dom djelima lokalnih umjetnika ili ako im samo ostavite čokoladu u znak dobrodošlice. Evo još nekih ideja naših domaćina:

  •     Za mene je [doručak] najzabavniji dio dana jer tada razgovaramo o svemu. Mnogi gosti odabiru moj smještaj baš zbog doručka sa zdravim namirnicama, što sam navela i u nazivu oglasa. — Celine, Saumur, Francuska
  •      Prespavala sam u sobi koju iznajmljujem kako bih stekla bolji dojam o ugođaju, da provjerim li dovoljno toplo/hladno te da mogu iz prve ruke osjetiti kako će gostima izgledati boravak u toj sobi. Pored kreveta sam stavila malu policu od prirodnog drva na koju gosti mogu odložiti svoje telefone, knjige, napitke itd., i o tome sad svi gosti pričaju. — Helen, Auckland, Novi Zeland
  •     Gostima ostavim brošure o gradu i različite časopise. Na zidove smo [postavili] slike lokalnih umjetnika. Gostima se to zaista sviđa i često me pitaju gdje mogu kupiti te slike. Također smo dodali i sklopivi radni stol jer dosta naših gostiju putuje u poslovne svrhe. — Emmanuelle, Rennes, Francuska
  •    Sobe sam uredila onako kako bih ja htjela da izgledaju sobe u kojima sam ja gost. U sobama su na raspolaganju rezervni ručnici, čajnik sa šalicama, čaj i kava te čaše. Čak ostavim i neke osnovne medicinske potrepštine. —Christine, Clohars-Carnoët, Francuska
  •    Gosti na raspolaganju imaju produžni kabel, a u svakoj sobi postoji i noćna lampa. Navečer u sobama ostavim dvije čaše vode kako gosti ne bi morali ustajati po noći, a to podrazumijeva i manje buke. —Ana, Galicia, Španjolska
  •    Nabavite čepiće za uši, ozbiljno vam govorim! U maloj zdjeli ostavite nekoliko flastera za nos protiv hrkanja uz poruku: „Slobodno isprobajte!” —Cathie, Darwin, Australija

Pitajte ih kakva im interakcija odgovara

Kako možete znati kad biste trebali provesti vrijeme sa svojim gostima, a kada im trebate dati prostora? Domaćini kažu da je to vrlo lako: samo ih unaprijed pitajte koliko žele komunicirati. Također predlažu što još trebate imati na umu:

  •    Neki su gosti sramežljivi i ne žele biti nametljivi, pa ih [pozovem] da se pridruže ostalima tijekom objeda. —Emily, Italija
  •    Goste koji su došli zbog posla rijetko viđam jer su često na sastancima i navečer žele odmarati u miru. Turistima dajem mnogo savjeta o gradu iz perspektive lokalca, a ponekad oni izraze želju da napravimo nešto zajedno. Oni koji putuju sami uvijek su vrlo dobro organizirani i s njima često uđem u zanimljive razgovore o politici i kulturi. —Christa, München, Njemačka
  •    Budite otvoreni i neutralnih stavova: vaši gosti imaju različite svjetonazore i političke stavove. To je fantastična prilika da naučite nešto novo. Za početak budite neutralni i neka razgovor ide prirodnim tijekom. —Kath, Albany, Australija

Primanjem gostiju dijelite dio svojeg doma, ali i dio sebe. Kad riješite neke detalje u pogledu održavanja svog doma, tada nastupaju sve prednosti ove priče. Paul, domaćin iz Londona, vrlo je lijepo to sažeo: „Svakog svog gosta vidim kao priliku da naučim nešto novo i upoznam osobu koju inače vjerojatno ne bih upoznao! Neki su gosti zaista zanimljive osobe koje su doživjele situacije u kojima se nikad nisam našao i čiji su stavovi i mišljenja znatno drugačiji od mojih. No zaista volim upoznavati sve te ljude i dijeliti svoj prostor s njima. Nema ništa intimnije od toga da otvorite vrata svog doma potpunom strancu dok vi u tom istom prostoru živite, ali mislim da također ne postoji ništa što vas može više ispuniti!”

0 Replies 0