UGOŠĆIVANJE GOSTIJU IZ INOZEMSTVA: SAVJETI ZAJEDNICE DOMAĆINA

Airbnb
Official Account

UGOŠĆIVANJE GOSTIJU IZ INOZEMSTVA: SAVJETI ZAJEDNICE DOMAĆINA

20160720_SeasonalQ2_Jen_Portland_Elliott_0796 (1).jpg

 

Poznata vam je ta situacija: gost dolazi umoran od leta i nije siguran kako ćete komunicirati jer ne govorite isti jezik. Možda ste im došli osobno poželjeti dobrodošlicu ili možda slijede vaše upute kako da pronađu ključ ispod vrtnog patuljka. Prešli su dug put da bi došli na vaš prag. Jeste li već razmišljali o tome što biste mogli učiniti da se osjećaju dobrodošlo daleko od svog doma? Mnogi od vas sigurno jesu! Zato nam je iznimno drago što možemo sa svima podijeliti mnoštvo vaših korisnih ideja.

 

Budite znatiželjni i strpljivi

 

Otvorenost, pa čak i malo razigranosti, može učiniti sve nepoznanice u pogledu primanja gostiju iz inozemstva manje zastrašujućima.

 

  • Budite otvoreni. Morate shvatiti da smo svi različiti i da nismo središte svijeta. Zamislite kako biste se vi osjećali u drugoj zemlji. Ako vidite stvari koje ne razumijete i smatrate da su posljedica drugačijih običaja, pitajte, recite nešto, pokažite zanimanje za gostove običaje. Mnogi gosti vole pričati o svojim običajima! – Michael, Meksiko
  • Često razgovaram sa stranim gostima o razlikama u načinu ophođenja i ponašanja, uspoređujemo stilove govora, poslovice i geste, a to ponekad zna biti jako zabavno. – Lisa, Njemačka
  • Budite odlučni, ali istodobno i fleksibilni, i ne živcirajte se zbog sitnica. – Kim i Jen, Norveška
  • Mislim da je prirodan i topao nastup kada primate ili upoznajete [goste] ključ ugodnog boravka i za goste i za mene. – Mariann, Norveška
  • Ne strahujte od gostiju koji govore drugim jezikom. To uglavnom ne predstavlja problem, a možete se i zabaviti dok pokušavate razumjeti jedni druge ako ne govorite istim jezikom. – Michael, Meksiko

 

Prevladajte jezične prepreke

 

Susret licem u lice, sporazumijevanje rukama i pokušaji pronalaženja zajedničkog jezika mogu značajno pomoći u sporazumijevanju. Neki domaćini govore nekoliko jezika kako bi mogli razgovarati s gostima, no postoji mnogo pametnih načina za povezivanje, čak i ako ne govorite više jezika.

 

  • Dočekajte goste s osmijehom i već ste odradili pola posla. Govorim engleski i španjolski, što mi olakšava život, iako ponekad imam problema s određenim naglascima. U svakom slučaju, Google prevoditelj mi je prijatelj. Većina su mojih gostiju stranci i govore barem jedan od ta dva jezika. I vole govoriti francuski kad imaju priliku. – Sylvie, Dominikanska Republika
  • Dajem sve od sebe da ispravno pišem riječi i u porukama upotrebljavam jednostavnu verziju engleskog. Ponekad je teško. Nema „c u soon” ili „thx”. I ne mogu zamisliti kako bi Google prevoditelj preveo pogrešno napisane riječi! Također, zaista se trudim ne pretpostavljati ničije kulturne norme i postupanje. Prilično je teško. Jedna od zabavnih stvari koju radim jest da se umjesto riječi koristim ikonama pri sastavljanju kućnog reda. Slike s Googlea idealne su za to. – Paul, Washington, SAD
  • Pozdravljam ljude na mnogim jezicima, uključujući japanski, korejski, arapski, ruski, švedski, francuski, njemački, hindi, tajlandski itd., a znam i pjevati na arapskom i urdskom. Pjevanje na njihovom jeziku odmah te poveže s njima! – Huai-Dhawa, Kanada
  • Koristim se aplikacijom Itranslate. Snima ono što govoriš i bez problema prevodi na bilo koji jezik s bilo kojeg jezika. – Omri, Izrael
  • Imam malu knjigu koju OBOŽAVAM, spasila me nekoliko puta! Zove se „Pokaži prstom”. – Priscilla, Brazil
  • Gost se nasmiješi, klimne, pokaže! Kaže „Aha”! I „Oho”! Ali smiješak ne silazi s lica. I nadamo se da će improvizirani znakovni jezik koji smo upravo izmislili donijeti rezultat. – Sandra, Australija
  • Stalno radim na poboljšanju razine znanja engleskog jer mi je važan za komunikaciju. Jasno je da je poznavanje stranih jezika ili spremnost na komunikaciju s mnogo sporazumijevanja rukama glavni preduvjet za primanje gostiju iz inozemstva. – Angelina, Njemačka

 

Srdačno ih dočekajte

 

Budući da je dolazak gosta u smještaj izuzetno važan trenutak, na svakom druženju Airbnb Open dodjeljujemo nagradu domaćinima koji to doista dobro rade. Prvi dojmovi mogu ublažiti tjeskobu i pomoći umornom putniku da se osjeća kao da dolazi kući, makar i na samo jednu noć.

 

  • Kad moji gosti stignu, uvijek ih dočekaju informacije o São Paulu, osobna poruka i nešto na njihovom jeziku. – Priscilla + Gabriel, Brazil
  • Jedan od najboljih savjeta koje mogu dati drugim domaćinima jest da dočekaju svoje goste u zračnoj luci i dovedu ih u smještaj. To je uvijek najbolji način da uspostavite kontakt s gostom prije dolaska u smještaj, a za gosta to znači da se može opustiti jer će bez stresa stići na pravu adresu. Druga je prednost u tome što gostima možete naplatiti prijevoz u zračnu luku i dodatno zaraditi. To je definitivno dobitna kombinacija!!! – Oomesh Kumarsingh, Mauricijus
  • Moja kći uvijek napravi natpis dobrodošlice na jeziku gosta i na havajskom koristeći se imenima gostiju. Gostima se to toliko sviđa da se slikaju s natpisom u rukama. – Momi, Havaji, SAD
  • Imam internetski radio i kada mi stižu gosti iz drugog grada/zemlje, ostavim im uključenu radijsku postaju iz njihove zemlje da ih tako dočeka kad stignu. – Beth, Arizona, SAD
  • U gostinjskoj sobi nalazi se knjiga „Kad si u Njemačkoj, ponašaj se poput Nijemca”. Pomaže kod osnovnih pitanja, primjerice, trebaju li u restoranu čekati da im dodijele stol i slično. – Till i Jutta, Njemačka

 

Ostavite kućni red i vodič na vidljivom mjestu

 

Izbjegnite nesporazume: napišite jasna pravila kućnog reda i sastavite vodič s korisnim informacijama koji će pomoći gostima da se snađu u vašem gradu. Vrlo je korisno ako ih usto i prevedete!

 

  • Proširujte svoj vodič: svaki put kad vas posjeti gost druge nacionalnosti, u vodič dodajte stranicu na njegovom jeziku. – Michael, Meksiko
  • Dolazi mi mnogo gostiju iz Kine, a oni su tako divni gosti da ih želim potaknuti da rezerviraju smještaj. Zato sam platila prijevod kućnog reda i sažetka kućnog priručnika na pojednostavljeni kineski kako bi znali što se točno očekuje i osjećali se dobrodošlima. Također postupno sastavljam zbirku priručnika za pranje rublja i kuhinjskih aparata na raznim jezicima. – Louise, Australija

 

Omogućite gostu uspješno snalaženje uz odgovarajuće sadržaje i informacije

 

Gostima se možda nije lako snaći, povezati putem interneta ili pronaći odgovarajuću zamjenu za izgubljene ili zaboravljene toaletne potrepštine. Evo nekoliko izvanrednih prijedloga domaćina koji znaju kako osigurati besprijekoran boravak.

 

  • Pripremite univerzalne adaptere (to je odlično za goste) – Alfred, Španjolska
  • Sve elektroničke uređaje prebacite na svoj jezik i ostavite tiskane upute na engleskom jeziku za osnovne stvari (internet, kuhinja, topla voda, ključevi, smeće itd.) na prikladnom mjestu (ako je moguće, bez previše teksta i sa shematskim prikazima). Prevedite ih ako je potrebno. – Aaron, Meksiko
  • Osigurajte dobru Wi-Fi vezu! Pogotovo za goste koji nisu iz Europe. Njihovi telefoni nemaju nužno pristup francuskoj mreži i mogu se spojiti samo na Wi-Fi mrežu. U usporedbi s drugim zemljama u kojima je Wi-Fi posvuda, u Francuskoj to baš nije tako. Gosti ponekad imaju velikih problema s komunikacijom. – Emmeline, Francuska
  • Za goste iz SAD-a na termostatu postavljamo Fahrenheite. I biramo odgovarajući TV program. U gostinjskoj sobi / kupaonici mora biti dovoljno putnih adaptera. I objasnimo im kako funkcioniraju njemačke rolete. – Till i Jutta, Njemačka
  • Pokušavam se prilagoditi navikama svojih gostiju, Amerikanci vole puno jastuka, pa sam stavila još nekoliko u ormar. A isto vrijedi i za ručnike. Nijemci često imaju zasebne plahte, pa čak i zasebne poplune, iako spavaju u istom krevetu. U ormaru ostavljam dodatni pokrivač. Kupila sam talijanski aparat za kavu jer ga Talijani, pa čak i Španjolci, vole više od mog električnog kuhala za kavu.
    Ostavljam nešto za prigristi u hladnjaku, jaja i šunku za Amerikance, pecivo s maslacem za Europljane. Ostavljam lokalno pivo i rum, ovisno o tome kako sam raspoložena. –
    Sylvie, Dominikanska Republika
  • Ono što je po meni važno za goste iz inozemstva jest promijeniti jezik na TV-u u engleski tako da zvuk sadržaja koji su snimljeni na engleskom bude engleski (primjerice za filmove i serije). – Marc, Španjolska
  • Pobrinem se da im ostavim gotovo sve što bi netko mogao zaboraviti spakirati ili zrakoplovne tvrtke ne dopuštaju u ručnoj prtljazi: punjače, kabele, šampone i druge tekuće proizvode. Smiješno mi je kad me netko pita znam li možda gdje može pronaći kabel za punjenje nekog uređaja. I onda očekuje upute o tome kako doći do trgovine na drugom kraju grada, a ja samo kažem: „Da, u ovoj ladici.” – Helga, Francuska
  • Ponudite gostima da im postavite aplikacije Uber i Lyft [za dijeljenje vožnje] na mobitelu. – Nina, Kalifornija, SAD
  • U smještaju im ostavim grickalice, četkice za zube, pastu za zube, mali sapun, punjače za telefone, tablet, pjenu za brijanje i žilete, čačkalice, lizalice protiv kašlja, flastere, vatice, lijekove protiv prehlade i bombone... neki zgodan strip, Rubikovu kocku, slagalicu, neke bombone… i sve vrste pića: različite čajeve, mate, kakao, kavu, instant-limunadu, običnu i bez šećera... I nekoliko boca vode, naravno. (; I kartu! – Anastasia, Nevada, SAD
  • Savjet za moje goste: u poruci dobrodošlice napomenem im da je voda u Beču pitka i posebne kvalitete. A ostavim im čak i paket s informacijama grada Beča koji sam nedavno otkrila. Otad gotovo da nitko ne ostavlja boce mineralne vode za recikliranje. – Monika i Elisabeth, Austrija

 

Istaknite sve što je lokalno

 

Podijelite s njima najbolje od onoga što vaš grad nudi i ne ustručavajte se malo i hvaliti! Divno je primiti goste iz inozemstva jer su upravo oni često najmotiviraniji i najzainteresiraniji za svakodnevicu vašega grada. 

 

  • Definitivno biste trebali biti otvoreni i potaknuti ih da otkrivaju francuski način života. Svoje smještaje ne bismo trebali uređivati kao međunarodne hotele s „međunarodnim standardima”...Jedan od načina da zavole našu zemlju i osjećaju se dobrodošlo jest i da im pomognete stvoriti uspomene, ponudite im ideje i omogućite im da otkriju što to Francusku i francuski način života čini tako posebnim. – Olivier, Francuska
  • Ostavite im bocu dobrog francuskog vina. Ipak su u Francuskoj! – Nathalie i Giles, Francuska
  • Smatram da gostima koji ostaje duže od 3 dana možete pripremiti sve namirnice za lokalni doručak. Budući da živim u Bahiji u Brazilu, ostavim im voće, tapioku/palačinke i lokalni čaj jer bih i ja volio kušati lokalnu hranu gdje god da odem. Mislim da će to gosti koji su me odabrali s povjerenjem smatrati dobrom idejom. – Josie, Brazil
  • Uvijek saznam koja je omiljena boja mojih gostiju i nabavim havajski lei za gošću u toj boji te priložim poruku na njihovom jeziku izražavajući dobrodošlicu. – Momi, Havaji, SAD
  • Donesem im naše lokalne poslastice iz djetinjstva... Je li netko za Moon Pie? One koji ostaju duže vodim po cijelom gradu, u naše regionalne i međunarodne restorane koje sami vjerojatno ne bi pronašli. Također im ostavim razglednice Nashvillea s markom i porukom da napišu nešto svojoj mami. – Amy, Tennessee, SAD

 

Dakle, slažemo se da treba imati dobru volju i biti znatiželjan i sve će se razlike s lakoćom riješiti. A uz malo humora svaki se neočekivani izazov može pretvoriti u priliku za prijateljstvo. Što biste vi savjetovali? Uključite se u razgovor putem Centra Airbnbove zajednice.

0 Replies 0