Zašto su Superhostovi tako „super”?

Airbnb
Official Account

Zašto su Superhostovi tako „super”?

U sklopu proslave pete obljetnice programa Superhost predstavljamo neke od izvanrednih domaćina koji su od samog početka Superhostovi.

 

Ovoga mjeseca slavimo petu obljetnicu Airbnbovog programa Superhost, a taj ćemo važan događaj obilježiti predstavljajući vam neke od brojnih domaćina koji su zahvaljujući izvanrednim rezultatima uvijek iznova potvrđivali svoj status Superhosta. Vjerovali ili ne, više od 3000 domaćina uspjelo je ostvariti status Superhosta u svakom od 20 uzastopnih tromjesečja od pokretanja programa 2014. godine! Potražili smo odgovor na sljedeće pitanje: što je potrebno da bi domaćin pet godina zaredom bio Superhost? U nastavku donosimo priče odabranih Superhostova koji su već 20 puta potvrdili svoj status. Ovom su nam prilikom otkrili na koji se način odnose prema ugošćivanju kako bi podigli standard na još višu razinu.

 

Australia_Larrelle_1920x1080.jpg

 

Larrelle,Woollamia, Australija

Iako sami sebe smatraju introvertiranima, Larrelle i njen suprug odlučili su se okušati u ulozi domaćina pa su na Airbnbu oglasili prostranu seosku kućicu za goste na svom ranču površine od oko 80 000 četvornih metara koji se nalazi u blizini Huskissona, popularnog mjesta za odmor na australskoj obali. „Rekla bih da nam je to došlo prirodno, što me dosta iznenadilo s obzirom na to da sam dosta zatvorena osoba koju više privlače životinje. No pokazalo se da mi je pravi užitak upoznavati nove ljude, slušati priče o njihovim pustolovinama i pružiti im gostoprimstvo na našem ranču”, objašnjava Larrelle. „Volim vidjeti radost na licima ljudi kad se nađu u interakciji s članovima moje obitelji i mojim životinjama.” 

 

Osim gostiju na imanju se nalaze tri konja i skupina divljih klokana. „Za mene je to veliki užitak, a posebno me veseli vidjeti kako reagiraju djeca koja u svojim domovima nemaju ni psa, a kamoli konje ili klokane”, nastavlja Larrelle. Činjenicu da je 20 puta zaredom potvrdila status Superhosta Larrelle pripisuje s pažnjom uređenom prostoru koji se nalazi na idealnoj udaljenosti od gužve i užurbanog tempa karakterističnog za obližnje turističke atrakcije.  Ona gostima pruža jedinstvenu priliku da uspore tempo, povežu se s prirodom i sudjeluju u svakodnevnim aktivnostima koje se odvijaju na farmi u onoj mjeri u kojoj im odgovara. „Gosti često žele sa mnom hraniti životinje ili mi pomažu timariti konje”, kaže Larrelle. „Kad se probude, mogu vidjeti klokane koji skakuću oko kuće. To nije baš uobičajen prizor koji mogu vidjeti bilo gdje.”

 

UK_Vicky_1920x1080.jpg

 

Vicky, Penzance, UK

Vicky i njen partner Joe 2006. su se godine preselili iz Londona u Penzance, mjesto na stjenovitoj obali Cornwalla u Velikoj Britaniji. Željeli su tamo ostvariti svoj san: otvoriti glazbeni studio i utemeljiti nezavisnu izdavačku kuću negdje na moru. Par je kupio prelijepu kamenu kuću građenu u viktorijanskom stilu i opremili su je antiknim namještajem, instrumentima i sitnicama koje su odraz njihovog kreativnog duha i specifičnog stila. Kad su shvatili koliko uživaju ugošćujući glazbenike s kojima su surađivali, odlučili su postati domaćini na Airbnbu i nastaviti raditi ono što im donosi zadovoljstvo.

 

Vicky smatra da je 20 puta zaredom potvrdila status Superhosta zahvaljujući tome što s mnogo ljubavi gostima predstavlja sve ljepote mjesta u kojemu danas živi. Kad bi pokazali interes, neki su gosti imali jedinstvenu priliku vidjeti kako funkcionira glazbeni studio te se čak i upoznati s glazbenicima koji su u tom trenutku nešto snimali (neki su od njih postali prilično poznati i sviraju čak i u drugim državama). Najvažnije je od svega, međutim, koliko Vicky uživa u pružanju gostoprimstva i zbližavanju sa svojim gostima. „Gostima pripremam ukusan i zdrav doručak i volim s njima razgovarati te saznati ponešto o njima i dati im preporuke ako to žele”, objašnjava Vicky. „Ponekad se sasvim prirodno gradi odnos. Dogodi se da sjedimo uz doručak dva sata i gosti se tek onda sjete da su zapravo došli kako bi upoznali Cornwall!”

 

Japan_Daisuke_Hila_1920x1080.jpg

 

Daisuke i Hila, Fujieda, Japan

Daisuke i Hila sanjali su o tome da imaju staru kuću u nekom od prelijepih sela u ruralnom području nedaleko od grada Fujieda u Japanu. Tamo bi ugošćivali putnike i upoznavali ih s lokalnim običajima i kulturom. Tradicija, međutim, nalaže da se vlasništvo prenosi s generacije na generaciju, pa su znali da će biti teško pronaći kuću koju bi mogli kupiti. Kada su konačno pronašli tradicionalnu kuću staru 96 godina u kojoj danas primaju goste iz cijeloga svijeta, ona je bila u iznimno lošem stanju. Iz temelja su je renovirali i pretvorili u bazu iz koje gosti mogu istraživati okolna sela te boraveći u njoj upoznati Japan na način na koji ga ne bi mogli doživjeti bez lokalnog vodiča. 

 

Od samog početka programa Superhost par potvrđuje svoj status najomiljenijih domaćina zahvaljujući osobnom pristupu i jedinstvenom načinu pružanja gostoprimstva. „Tjedan dana prije dolaska stupamo u kontakt s gostima kako bismo saznali što bi otprilike htjeli doživjeti”, objašnjava Daisuke. „Zatim odlazimo po njih na najbližu željezničku stanicu i putem kući upoznajemo ih s okolinom u kojoj se nalaze rižina polja, šuma bambusa, polja zelenog čaja, selo... To je odlična prilika da steknu prvi dojam o tome gdje se nalaze.” 

 

„Zatim stajemo u trgovini i pomažemo im kupiti hranu, jer je sve, naravno, na japanskom”, dodaje Hila. „A većina gostiju voli da im mi pripremamo večeru.”

 

Uz to što se bave ugošćivanjem, Daisuke i Hila uzgajaju bambus od kojega lokalni majstori zanata izrađuju tradicionalne predmete poput košara, sjenila za svjetiljke i torbi. Gosti mogu doživjeti žetvu bambusa ili sudjelovati u radionici izrade predmeta od bambusa koju vodi Daisuke. Domaćinima je to prilika da upoznaju svoje goste s kulturom koju iznimno cijene, a lokalni stanovnici istodobno imaju dragocjenu priliku doći u doticaj s novim ljudima iz cijeloga svijeta. 

 

„S nekim se ljudima doista povežeš. Od jednog sam gosta dobila čaj koji je ponio od kuće i rekao mi je kako im je to 32. smještaj koji su rezervirali putem Airbnba, no još nikada nisu doživjeli tako divno gostoprimstvo”, prisjeća se Hila. „Potekle su mi suze. Bila sam jako sretna, ali mi je bilo i jako neugodno.”

 

Korea_Younghee_1920x1080.jpg

 

Younghee, Gwanju, Južna Koreja

Kad su se vizualna umjetnica Younghee i njezin suprug Dongwook vratili u Koreju nakon što su odgojili djecu u SAD-u i Japanu, odlučili su izgraditi jedinstven i moderan dom koji će biti odraz njihove umjetničke vizije. „The Lemon House” ima umjetničku galeriju, panoramski pogled na seoski krajolik koji okružuje Gwanju i prepoznatljiv prozor u obliku limuna u apartmanu na gornjem katu. „Limuni su motiv kojim se često služim u svom umjetničkom izričaju”, kaže Younghee. „Daje osjećaj bezbrižnosti, a moji su unuci uživali igrajući se ovdje.” 

 

Younghee i Dongwook smatraju da im je život u inozemstvu dao hrabrosti da se okušaju kao domaćini na Airbnbu. Da su u tome vrlo uspješni pokazuje status Superhosta koji su potvrdili 20 puta zaredom. „Moj suprug i ja vodili smo sasvim običan život”, kaže Younghee. „Smatrali smo da bi bilo uzbudljivo upoznavati ljude koji se bave različitim profesijama, pa čak i ljude različite životne dobi. Činilo mi se da bi to bila sjajna prilika da s nekim podijelim svoje životno iskustvo i potaknem druge ljude da i oni ostvare svoje snove.” 

 

Kao domaćin Younghee se uvijek brine o tome da u kući bude buket svježeg cvijeća te svojim gostima svakog jutra priprema doručak i pomaže im da dožive kulturu i lokalne običaje kao i sveukupno okruženje na način koji im najviše odgovara. Neki od njenih gostiju u recenzijama spominju da su ih ona i suprug vodili u kupovinu namirnica, s njima obišli muzej te ih čak i odveli na planinarenje. „Po mojemu mišljenju nije stvar samo u tome da gostima nudim smještaj”, objašnjava Younghee, „već se radi o kulturnoj razmjeni.” Ugošćivanje doživljavamo kao bivanje na usluzi drugima, što je nama zauzvrat iscjeljujuće iskustvo u emocionalnom smislu.”

 

India_Nalin_1920x1080.jpg

 

Nalin, New Delhi, Indija

Nalin je kao softverski inženjer stalno putovao i obišao je 45 zemalja svijeta, no dojadili su mu standardizirani hoteli u kojima se odsjeda na službenim putovanjima, pa je počeo rezervirati smještaj putem Airbnba kako bi se na putovanjima ipak donekle osjećao kao kod kuće. Čineći to upoznao je mnogo zanimljivih ljudi pa je odlučio uzvratiti gostoprimstvo primajući putnike u svom rodnom gradu New Delhiju. „Nakon što sam počeo primati goste, počeo sam u tome sve više i više uživati”, objašnjava. „I sȃm sam u duši lutalica. Zahvaljujući ugošćivanju i putovanjima sada imam prijatelje u gotovo svim većim gradovima svijeta.”

 

Nalin je potvrdio status Superhosta 20 puta uzastopce, što objašnjava svojim nastojanjem da se poveže s gostima i pruži im gostoprimstvo na najbolji mogući način. „Želim da se gosti osjećaju kao da su u vlastitom domu, čak i ako ostaju svega pet dana”, objašnjava Nalin. „Vi niste autsajder koji je rezervirao ovaj smještaj, već ovdje pripadate.”

 

Nalin je na Airbnbu krenuo s jednim smještajem, a sada ima osam stanova o kojima sam vodi brigu, a gostima je na raspolaganju mnoštvo sadržaja i detalja, od svježega cvijeća do uređaja Amazon Echo. Osim toga, komunicirat će s gostima i dati im preporuke u onoj mjeri u kojima to njima odgovara. „Volim se naći s gostima tijekom njihova boravka i pomoći im da u gradu pronađu ono što ih zanima”, kaže Nalin. „Kažem im da me slobodno nazovu nađu li se u gradu i zatreba li im preporuka za restoran ili društvo za objed.” Važno je da se gosti osjećaju kao da su dio moje obitelji.”

0 Replies 0