διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828

Καλησπέρα σας, Για να μπεί κάποιος συνδικαιούχος, θα πρέπει να είναι συνιδιοκτήτης μαζί με σας ,δλδ θα πρέπει να έχει ποσοστό συνιδιοκτησίας, είτε ως πλήρης κύριος, είτε ως επικαρπωτής.Εάν η αδελφή σας έχει ποσοστό ιδιοκτησίας επί του ακινήτου,είναι υποχρεωτικό να την προσθέσετε στον πίνακα συνδικαιούχων ,εαν δεν το κάνετε θα φορολογηθείτε εσείς για το συνολικό ποσό του φόρου.

ποια μέθοδος πληρωμής είναι καλύτερη με paypal ή εμβάσμα?

Εξαρτάται ...για μένα μάλλον το paypal.
Με το  ΡΡ τα λεφτά σου παραμένουν εκεί, στη μερίδα σου και μπορείς να κάνεις ηλεκτρον.αγορές κλπ και βέβαια να  του δώσεις εντολή να κάνει εμβασμα στον τραπ.λογαριασμό σου,αφού πρώτα το συνδέσεις με τον τραπ.λογαριασμό σου.Εσύ θα αποφασίσεις κάθε πότε θα δίνεις την εντολή για αυτό το έμβασμα. Οι τράπεζες κρατάνε συνήθως 3,5-5 € για κάθε έμβασμα.Το ίδιο ισχύει και αμα επιλέξεις σαν μέθοδο πληρωμής,απευθείας έμβασμα από την airbnb ,στο  τραπ.λογ/μό σου.ΠΡΟΣΟΧΗ: για να αποφύγεις τα έξοδα του κάθε εμβάσματος, μπορείς να επιλέξεις να σου τα στέλνει, μόνο όταν συγκεντρωθεί ένα μίνιμουμ ποσό που το ορίζεις εσύ.

Καλησπερα σας. Είμαι καινούριο  μέλος και θέλω να ανεβάσω ένα ακίνητο προς ενοικιάση. Και θα ήθελα την βοηθεια σας σε ένα πρακτικό ζήτημα. Το ακίνητο ανήκει στον άνδρα μου και έκανα την καταχώρηση στην εφαρμογή της ααδε στο όνομα του προκειμενου να λάβω άμα. Την διαχείρηση του ακινήτου ώς προς την επικοινωνία με τους επισκέπτες και  τις κρατήσεις θα την έχω εγώ,  τους επισκέπτες όμως ουσιαστικά θα εξυπηρετεί η πεθερά μου καθώς βρισκόμαστε μακρυά από αυτό. Εγώ  θα δημιουργήσω ένα λογαριασμό ως οικοδεσπότης θα βάλω τα στοιχεία τα δικά μου ( που θα έχω την διαχειρηση των κρατήσεων), του σύζυγου που είναι ο ιδιοκτήτης ( και θα λαμβάνει και θα δηλώνει τα μισθώματα) ή της πεθερας μου που αυτή θα υποδεχεται τους επισκεπτες? Με λίγα λόγια έχει σημασια ποιος λογαριασμός από τους τρείς θα φαίνεται ως οικοδεσπότης?

Καλησπέρα σας
Ο σύζυγος θα φαίνεται σας κύριος οικοδεσπότης στην πλατφόρμα,μιά και αυτός έχει τον ΑΜΑ,την ιδιοκτησία του ακινήτου και τον λογαριασμό πληρωμής.Μετά θα βάλει τη πεθερά σας σαν συνοικοδέσποινα,μιά και αυτή θα βλέπουν οι επισκέπτες σας.Εσείς μπορείτε να μην εμφανίζεστε πουθενά και ή όλη επικοινωνία που θα κάνετε, θα φαίνεται ότι γίνεται από τον άνδρα σας.Μπορείτε όμως να μπείτε και σείς σαν συνοικοδέσποινα, χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο,μιά και οι επισκέπτες δεν θα σας βλέπουν πουθενά κατά τη διάρκεια της παραμονής τους.

Elisavet2
Level 2
Alexandreia, Greece

Φορολογούμε για Την φιλοξενία;

Φορολογείστε πάνω σε ότι κερδίζετε χρήματα.Αν η φιλοξενία που παρέχετε είναι δωρεάν,προφανώς και δεν φορολογείστε.Αν θέλετε, κάντε πιό ξεκάθαρη την ερώτηση.

 

Καλημερα θελω να ρωτήσω πια στοιχεία να βάλω στο λογαριασμό Airbnb τα δικά μου η της μητέρας μου ?γιατί το σπίτι είναι στο όνομά της αλλά εγώ θα διαχειριστώ την ενοικίαση 

τι στοιχεια ζηταμε απο τον πελατη για την φορολογια ?

Καλημέρα , από τούς αλλοδαπούς διαβατήριο ή ταυτότητα ΕΕ και για Ελληνες αφμ και ονόματ/νο.

Ευχαριστω πολυ. Ειμαι καινουργιος και αγχωνομαι λιγο

Επιπλέον επισκέπτες Μετά τον 1 επισκέπτη, χρέωση €0 ανά άτομο και ανά διανυκτέρευση. € Για κάθε επισκέπτη μετά από .Δεν καταλαβενω εδω τι τι πρεπει να κανω βαζω ενα ποσο και οταν πηγαινω προεπισκόπηση μου βγαζει 0 για ενα ατομο

μου βγαζει 55€ για δυο ατομα και για τρια 110€

Καλησπέρα!  Ποιά είναι η βασική σου τιμή και για πόσα άτομα ισχύει; Πόσα ατομα κοιμίζει το σπίτι και πόσο θέλεις να χρεώνεις τα επιπλέον άτομα;

 

90€ Ως 3 ατομα και   30 € το ατομο