διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828

Καλησπέρα σας,
Εάν στις 15 μέρες που ασχολείστε,έχετε τουλάχιστον 2 περιπτώσεις άρνησης παροχής στοιχείων,είστε σίγουρα εξαιρετικά άτυχος και ,ίσως, μοναδική περίπτωση, τουλάχιστον....Οπως έχω γράψει και στη προηγούμενη απάντησή μου,ποτέ,κανείς,στα 4 χρόνια που ασχολούμαι,δεν δίστασε να μου δώσει, με τη πρώτη, τα στοιχεία του...Οπως ξέρετε,αυτό που κάνετε/κάνουμε είναι βραχυχρόνια μίσθωση ακινήτου,μία από τις μορφές των αστικών μισθώσεων,οι οποίες είναι συμβάσεις μεταξύ των αντισυμβαλλομένων μερών,δλδ του εκμισθωτή (εσάς/εμάς) και του μισθωτή(Φιλοξενούμενος).Στις συμβάσεις καταγράφονται και τα στοιχεία των δυο μερών.Τα δικά σας τα γνωρίζει,τα δικά του αρνείται να τα δώσει.Στη περίπτωση  αυτή δεν τον αφήνετε να μείνει στο σπίτι,φωνάζετε την αστυνομία για εξακρίβωση στοιχείων,μιά και καθόλου δεν είστε σίγουρος οτι αυτός που σας έκλεισε το σπίτι ,είναι αυτός πού βλέπετε μπροστά σας.Είναι ο ίδιος,είναι άλλος,είναι καταζητούμενος ; O Νόμος που αναφέρει τα απαραίτητα στοιχεία που πρέπει να καταγράφονται είναι η ΠΟΛ1170/23-8-2018,άρθρο 5,υπόδειγμα, που δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 3720Β/30-8-2018.Επίσης θα πρέπει να ξέρετε οτι ο GDPR δεν εφαρμόζεται μόνο από επιχειρήσεις,αλλά και από ιδιώτες και τα λαμβανόμενα στοιχεία πρέπει να κρατούνται μέχρι την επίτευξη του σκοπού για τον οποίο συλλέχθηκαν,δλδ την καταγραφή τους στη δήλωση βραχυχρόνιας διαμονής της ΑΑΔΕ.Ψάξτε και διαβάστε στο διαδίκτυο τον Γενικό Κανονισμό  για τη προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα,ειδικότερα τις "Προυποθέσεις νόμιμης επεξεργασίας των προσωπικών δεδομένων" β) που σας επισυνάπτω.
Εν πάσει περιπτώσει θα πρέπει να διαβάσετε τις συχνές ερωτήσεις-απαντήσεις  και τις ΠΟΛ που είναι αναρτημένες στην σχετική εφαρμογή βραχυχρ. μισθώσεων της ΑΑΔΕ και ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να ρωτήσετε δικηγόρο και εξιδεικευμένο λογιστή ,για να σας δίνουν σωστές και ακριβείς συμβουλές/οδηγίες.Αυτοί θα σας δώσουν και απάντηση στο τελευταίο ερώτημά σας.Επίσης μπορείτε να πάρετε λύσεις από τις σχετικές ομάδες του ΦΒ γράφοντας λέξεις -κλειδιά ,όπως παροχή στοιχείων, αρνηση κλπ στην Αναζήτηση στην ομάδα.
<<<β) η επεξεργασία είναι απαραίτητη για την εκτέλεση σύμβασης της οποίας το υποκείμενο των δεδομένων είναι συμβαλλόμενο μέρος ή για να ληφθούν μέτρα κατ' αίτηση του υποκειμένου των δεδομένων πριν από τη σύναψη σύμβασης. >>>

Triantafyllos-Xanthopoul0
Level 2
Thessaloniki, Greece

Καλησπέρα και πάλι!

 

Προσπαθούμε από το πρωί να μπούμε στην ειδική εφαρμογή βραχυχρόνιας μίσθωσης στη σελίδα της ΑΑΔΕ και, όπως κάθε 20 του μηνός, να περάσουμε στο taxis όλες τις airbnb καταχωρήσεις των προηγούμενων (50) ημερών αλλά πρόσβαση στην εφαρμογή δεν είναι εφικτή....!!!! Γνωρίζετε μήπως τι ακριβώς συμβαίνει κι αν υπάρχει πιθανότητα να θεωρηθούν εκπρόθεσμες οι καταχωρήσεις εφόσον η εφαρμογή βραχυχρόνιας μίσθωσης στην ΑΑΔΕ ιστοσελίδα ΔΕΝ επανέλθει εγκαίρως σήμερα....?

 

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων

Τελικά αργά το απόγευμα επανήλθε κανονικά σε λειτουργία η ειδική εφαρμογή βραχυχρόνιας μίσθωσης στη σελίδα της ΑΑΔΕ...Καλό βράδυ!

Κάπου-κάπου συμβαίνουν και αυτά!!! Καλό ξημέρωμα!

 

Katia236
Level 1
Volos, Greece

Στην δηλωση βραχυχρονιας μισθωσης βαζουμε τον αφμ του επισκέπτη ή αυτου που εγινε η κρατηση?

Ο νόμος λέει οτι βάζουμε τα στοιχεία του μισθωτή,αλλά μάλλον δεν έχει προβλέψει αυτή τη περίπτωση.Προσωπικά θα καταχωρούσα τα στοιχεία αυτού που έχω μπροστά μου.

Καλησπέρα Γιώργο.

 

Έχω νοικιάσει ένα διαμέρισμα μέσω Airbnb για το αφεντικό μου, μέσω του δικού μου λογαριασμού, αλλά την πληρωμή την έκανε εκείνος με δική του κάρτα. Ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος μου ζητάει το ΑΦΜ μου, αλλά του εξήγησα πως η πληρωμή δεν έχει γίνει από μεριάς μου, επομένως δε θα ήθελα να φανεί και στο όνομά μου (καθώς είναι και αρκετά μεγάλο το ποσό ~540€).

 

Τι θα μπορούσαμε να κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλησπέρα,
Σωστά  σας ζητάει ο ιδιοκτήτης το ΑΦΜ σας,γιατί εσείς φαίνεστε σαν μισθωτής και από πουθενά δεν βλέπει ο ιδιοκτήτης πώς και από ποιόν έχει γίνει η πληρωμή.Κακώς προχωράτε σε τέτοιες ενέργειες,κατά τη γνώμη μου.Η απάντηση που εχω δώσει σε προηγούμενη ερώτηση ,είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και δεν σημαίνει οτι ετσι πρέπει να γινει από τρίτους.

Καλησπέρα! Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την μακροχρων7α μίσθωση Airbnb.  Ενδιαφέρομαι για να ενοικιασω και να μείνω σε σπίτι airbnb απλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι που δεν ξέρω και μπορεί να την πατήσω....

Καλησπέρα σας,

Το μόνο που διαφέρει είναι οτι η πληρωμή του ιδιοκτήτη θα γίνεται κάθε μήνα.Επίσης θα πρέπει να συζητήσετε την αλλαγή των ασπρόρουχων,την καθαριότητα , τη πληρωμή ΔΕΗ,νερoύ, ιντερνετ κλπ κοινόχρηστα.Για τη πληρωμή, περισσότερα εδώ:https://www.airbnb.gr/help/article/245/how-do-i-pay-for-my-long-term-reservation

Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πως δηλώνονται εισοδήματα προηγουμένων ετών για τα οποία δεν έχω στοιχεία επισκεπτών πέρα απο τα e-mail  και τα στοιχεια που εμφανίζονται στο airbnb.

Ευχαριστω

Καλησπέρα σας,
Θα πρέπει να κάνετε τροποποιητική δήλωση του εντύπου Ε2 (κατ' επέκταση και του Ε1) ,όπου θα δηλώσετε συγκεντρωτικά το ποσό του κάθε χρόνου.Ειναι σχεδόν σίγουρο ότι θα σας επιβληθεί πρόστιμο εκπρόθεσμης δήλωσης, γι' αυτό θα πρέπει να συμβουλευτείτε οπωσδήποτε λογιστή.

Manto2
Level 2
Athens, Greece

Καλησπέρα, 

Ξέρει κανεις τι γινεται φορολογικά αν ο guest δεν δωσει πληροφορίες ταυτοτητας/διαβατηρίου? στην βραχυχρόνια δήλωση το καταθέτουμε με ερωτηματικό?

Μαντω

Καλησπέρα σας,

Οφείλει να τα δώσει και εσείς οφείλεται εξ ισου να τα ζητήσετε,μιά και η βραχυχρόνια μίσθωση είναι αστική μίσθωση(σύμβαση) μεταξύ 2 μερών που το ένα οφείλει να γνωρίζει το άλλο.Ερωτηματικά δεν δέχεται το σύστημα.Μπορείτε να βάλετε,με δική σας ευθύνη , αντί για αρ.διαβατηρίου/ταυτότητας, τον αρ.κράτησης και το ονοματεπώνυμο που γνωρίζετε.

Καλησπέρα σας. Ποιό ακριβώς ποσό δηλώνουμε; Αφαιρούμε την προμήθεια που κρατά η airbnb?