διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828

Καλησπέρα Νατάσα,
Για να μπορέσεις να νοικιάσεις το επιπλέον δωμάτιο, θα πρέπει να στο έχει επιτρέψει ο ιδιοκτήτης σου στο ηλεκτρονικό μισθωτήριο που σου έχει κάνει, τικάροντας το νταμάκι που επιτρέπει την υπεκμίσθωση για βραχυχρόνια μίσθωση από σενα.Εαν στο έχει κάνει, μπορείς να προχωρήσεις και εσύ,τικάροντας το νταμάκι "Τμηματική μίσθωση" στη σχετική εφαρμογή του Μητρώου Βραχυχρονίων μισθώσεων.Εάν όχι, θα πρέπει να σου κάνει καινούργιο ηλεκτρονικό μισθωτήριο (ή τροποποίηση του ηδη υπάρχοντος;;;), που θα σου επιτρέπει την υπεκμίσθωση για βραχυχρόνια μίσθωση.

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.. 

Natasa33
Level 2
Thessaloniki, Greece

Καλησπέρα, εγώ νοικιάζω μεζονέτα δεν είμαι ιδιοκτήτρια αλλά θέλω να νοικιάσω ένα δωμάτιο γίνετε;

 

Καληπέρα, σας απάντησα παραπάνω... Αν δεν καταλαβαίνετε κάτι, μπορείτε να το ρωτήσετε.

καλη σας ημέρα!! γνωρίζει κάποιος τι γίνετε με τις εμπειρίες;

Μιλάω για εμπειρίες που δεν είναι η δουλειά σου (αρα μπορεις να κόψεις κάποια απόδειξη) αλλα το χόμπι σου

Ευχαριστώ

Καλησπέρα !
Πιστεύω οτι στο ελληνικό φορολογικό σύστημα, δεν υπάρχει περίπτωση να παρέχεις τις όποιες υπηρεσίες-εμπειρίες,χωρίς να είσαι επιτηδευματίας/επαγγελματίας και να έχεις τις σχετικές άδειες(πχ. ξεναγού ,οδηγού κλπ).Αρα είτε απόφασίζεις να γίνεις επαγγελματίας , με όλα τα υπέρ /κατά, είτε να ακολουθήσεις τον ...άλλο δρόμο!

Έχω μια ερώτηση,  θελω να ενοικιάσω ενα σπίτι μέσο airbnb. Το σπίτι είναι της πεθεράς μου, που θα μου κανει ενοικιαστιριο. Έχω ταυτότητα χώρας  ευρωπαϊκής  ενωσης, αλλα ζω και φορολογουμαι στην Ελλάδα. Μπορώ να δηλώσω και λογαριασμο εξωτερικού για να βαλουν τα λεφτά οι επισκέπτες?

Ευχαριστώ πολύ 

Καλησπέρα σας!

Εφ΄οσον δηλώνετε σαν χώρα κατοικίας σας την Ελλάδα (με διέυθυνση ,τηλέφωνο κλπ), η πλατφόρμα δεν σας επιτρέπει να δηλώσετε λογαριασμό που είναι ανοιγμένος σε άλλη χώρα.Από την άλλη δεν βλέπω τη σημασία που θα είχε η δήλωση λογαριασμού εξωτερικού, μιά και θα δηλώσετε ούτως ή άλλως στο Μητρώο της ΑΑΔΕ, τον τρόπο πληρωμής σας (λογ/μος εσωτερικού ή εξωτερικού κλπ).

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ο τρόπος πληρωμής είναι μέσο PayPal η μεταφορά από Τράπεζα σε Τράπεζα? 

Εξηγείστε παρακαλώ τι ακριβώς εννοείτε...Τα λεφτά από το PP μεταφέρονται σε λογαριασμό εσωτερικού ή εξωτερικού; Δεν μεταφέρονται καθόλου ,αλλά κάνετε από το PP αγορές  ; ή τα αφήνετε εκεί να υπάρχουν;

Eleni85
Level 2
Athens, Greece

Γεια σας!  Θέλω να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος τί γίνεται με τις δηλώσεις στην ΑΑΔΕ αν δεν έχω τον αριθμό διαβατηρίου κάποιου φιλοξενούμενου; Έχω τρεις φιλοξενούμενους αλλά δεν έχω τον αριθμό διαβατηρίου τους και δε μπορώ να κάνω την δήλωση, που λήγει στις 20-12. Παίρνω τηλ στο υπουργείο αλλά δεν απαντούν... Μήπως γνωρίζεται κάποιον άλλο αριθμό τηλ. που μπορώ να απευθυνθώ;

Καλησπέρα σας, Μπορείτε να βάλετε τον αριθμό κράτησης στους αλλοδαπούς,γράφοντας στις σημειώσεις οτι δεν σας έδωσαν τους αρ.διαβατηρίων.Θα πρέπει πάντα να ζητάτε τα διαβατήρια από τους αλλοδαπούς και τους ΑΦΜ από τους Έλληνες.

Ευχαριστώ πολύ!

Παρακαλώ,ποτέ μην ξεχνάτε τα στοιχεία αυτά,είναι άλλωστε τα μοναδικά που ζητάμε πλέον!

Καλησπέρα σας, 

Είχαμε μια κράτηση τον Νοέμβριο απο Καναδούς επισκέπτες. Πρόσφατα ενημερωθήκαμε ότι στο εξής θα πρέπει να ζητάμε αριθμό διαβατηρίου και ΑΦΜ σε όλους τους επισκέπτες μας ξένους και Έλληνες.Γνωρίζετε τί ακριβώς θα πρέπει να ζητάμε απο τους επισκέπτες μας και αν πρέπει να τους το ζητήσω εκ των υστέρων ή υπάρχει άλλος τρόπος να συμπληρώσουμε την δήλωση που λήγει στις 20/12;

Ευχαριστών εκ των προτέρων.