διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828
Konstantinos109
Level 2
Lamia, Greece

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση μιας και έχει αρκετές δημοσιεύσεις και δεν μπόρεσα να βρω σχετική απάντηση. Έχω καθυστερήσει να δηλώσω κάποιες διαμονές επισκεπτών πέραν της 20ης του επόμενου μήνα. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Υπάρχει πρόστιμο; Μπορώ να τις δηλώσω έστω και αργοπορημένα; Το σύστημα μου βγάζει ένα προειδοποιητικό μήνυμα ότι είναι εκπρόθεσμη η καταχώριση όταν πάω να την οριστικοποιήσω. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

@Konstantinos109  Καλησπέρα σας,ναι, προβλέπεται πρόστιμο 100€ ανά εκπρόθεσμη δήλωση, όπως σωστά  σας βγάζει η εφαρμογή.Για λύση , στείλτε μου πρ. μήνυμα.Ευχαριστώ.

 

Kαλημέρα,

 

Έως τώρα ενοικιάζω βραχυπρόθεσμα το σπίτι μου το καλοκαίρι και όλα βαίνουν καλώς.

 

Τωρα όμως αποφασισα να ξεκινήσω την ενοικίαση longstay, υπερενοικιαση όπως την μεταφραζει στο site η airbnb, αν και δεν νομίζω ότι  ειναι δοκιμος όρος.  

 

Για την ακρίβεια θα νοικιασω το σπίτι μου  για 8 μήνες, από Νοέμβριο εως Ιούνιο σε ένα ενοικιαστή. 

 

Τα ερωτήματα  είναι τα εξής.

 

Είναι νόμιμο στην Ελλάδα κάτι τέτοιο;

 

Και αν ναι, θα δηλώσω  την κράτηση στην πλατφόρμα του taxis για τις βραχυπρόθεσμες η κάπου αλλού;

 

Σ' αυτή την περίπτωση δεν θα υπογράψουμε συμβόλαιο. Πόσο ασφαλής είμαι ότι όλα θα πάνε καλά και ότι είμαι καλυμμένη. 

Ότι δεν θα εξαφανιστούν αφήνοντας πισω το χάος... Δεν θα είμαι και κοντά για να ελέγξω. 

 

Άλλο θέμα είναι οι λογαριασμοί της ΔΕΗ  και τηλέφωνο που μπορώ να προσθέσω αναλογικά κάθε μήνα βάση προηγούμενους λογαριασμούς και συμψηφίζουμε ανάλογα.

 

 

Κατά την γνώμη σας, συμβόλαιο η longstay/airbnb;

 

Ευχαριστώ για οποιαδήποτε συμβουλή...

 

ΥΓ για το πρώτο ερώτημα ξεκίνησα και στην πορεία βγήκαν και τα υπόλοιπα. Ίσως να έχουν απαντηθεί και από άλλους σ'αυτο το νήμα, όποτε απλά δώστε μου το νούμερο της σελίδας.

 

 

@Sofia788  Καλησπέρα σας,
Ας απαντήσω σιγά-σιγά σε όλα τα ερωτήματά σας:
- Eαν ειναι αλλοδαπός ,μπορείτε μέχρι 90 ημέρες εαν δεν έχει ελληνικό ΑΦΜ. Εαν έχει , μπορείτε μέχρι 1 χρόνο.
-Εαν η κράτηση γίνει κανονικά μέσω της πλατφόρμας, ναι, θα τη δηλώσετε στο Μητρώο, εκεί που δηλώνουμε όλες τις βραχ. μισθώσεις μέσω Airbnb.Kαλό είναι να τη δηλώσετε όταν λήξει και μέχρι την 20 ημέρα μετά τη λήξη της και όχι κατά τη διάρκεια της.
-Ειστε καλυμμένη, όσον αφορά τη πληρωμή, μόνο για τον πρώτο μήνα.Οι επόμενοι μήνες θα σας πληρώνονται μόνο εάν η κάρτα του πελάτη έχει υπόλοιπο.Για τις υπόλοιπες καλύψεις υπάρχει το Aircover της Airbnb, που ,θεωρητικά , σας καλύπτει μέχρι κάποιο ποσό και μετά από συγκεκριμένη διαδικασία.
 -Οσον αφορά τη ΔΕΗ κλπ, δεν μπορείτε να κάνετε τίποτα από τη στιγμή που γίνει η κράτηση με συγκεκριμένη τιμή.Δεν μπορείτε δλδ, να χρεώσετε επιπλέον της συμφωνηθείσας στην αρχή, τιμής.
-Μπορείτε να κάνετε και παράλληλα , ένα συμβόλαιο, που θα συμφωνήσετε, για τις λεπτομέρειες που δεν καλύπτονται από τη πλατφόρμα, όπως ΔΕΗ, ζημιές κλπ.Το θέμα είναι να συμφωνήσει σε αυτό και ο πελάτης.
Στη θέση σας  θα δεχόμουν κράτηση για τον 1ο μήνα και μετά θα επέλεγα μίσθωση εκτός πλατφόρμας, με ηλεκτρονικό συμβόλαιο,αλλά και χειρόγραφο, που θα περιλαμβάνει ότι συμφωνήσετε.Ετσι και ο πελάτης,αλλά και εσείς θα γλυτώσετε τη προμήθεια.
Καλό ειναι να διαβάσετε ,αν δεν το έχετε ήδη κάνει, οτιδήποτε αφορά τις μακροχρόνιες μισθώσεις στο παρακάτω άρθρο,αλλά και σε άλλα παρόμοια που θα βρείτε στο Κέντρο Βοήθειας της Airbnb.
https://www.airbnb.gr/help/article/805/%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%81%CE%AC%CE%B3%CE%BC%CE%B1...