διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828

@Anastasios23 Καλημέρα σας,
Κάθε χρόνο ,μεταξύ 1 /1 και 28/2 πρέπει να κάνουμε οριστικοποίηση των δηλώσεων της προηγούμενης χρονιάς,αφού ελέγξουμε εαν τα ποσά είναι σωστά,αλλά και για να τα κατανείμουμε  στους συνιδιοκτήτες-εάν υπάρχουν-ανάλογα με το ποσοστό τους.Εαν ειμαστε μοναδικοί ιδιοκτήτες ,απλα το επιβεβαιώνουμε.Θα πάτε στο Μητρώο ,Πίνακας συνδικαιούχων, φορολ.έτος 2021 και θα τσεκάρετε τα παραπάνω.Μετά κάνετε οριστικοποίηση.Διαβάστε τις Ε-Α νο28,29 στο παρακάτω λίνκ.https://www.aade.gr/sites/default/files/2019-02/FAQs_vrax_misth_akinitwn_06022019.pdf

Αφου γίνει αυτό ,θα πρέπει να ανοίξετε το Ε2 σας, και τότε θα εμφανιστεί αναδυόμενο παράθυρο με το ποσό που πρέπει να δηλώσετε από βραχ.μισθώσεις.Συμπληρώνετε το Ε2 όπως πρέπει και αφού το οριστικοποιήσετε, μεταφέρεται αυτόματα το ποσό στο Ε1 σας(κωδ.103,104). Αυτή ειναι και η απάντηση στο πρώτο σας ερώτημα

Δεν πήρα χαμπάρι ότι έπρεπε να κάνω οριστική δήλωση  έως 28/2
Άρα σύμφωνα με την 29 ερώτηση τα δεδομένα που έχουν καταχωρηθεί στο Μητρώο θεωρούνται οριστικά.
Αν και διαπίστωσα ότι υπάρχει κάποιο μικρό λάθος παραπάνω στο μητρώο 20€ νομίζω ότι δεν μπορώ πλέον να κάνω εκεί τροποποιητική βάζοντας το σωστό ποσό άρα το φορολογούμαι και αυτό και άλλη φορά να προσέχω.

 

Πάραυτα είστε εξαιρετικός κατατοπιστικότατος και αμεσότατος.

Σας υπέρ ευχαριστώ.

@Anastasios23 Καλημέρα και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια.Δεν αξίζει τον κόπο να μπείτε στη διαδικασία για 3€ περισσότερο φόρο.Πάντως  το Μητρώο δύσκολα θα κάνει λάθος.Ξανατσεκάρετε τα χαρτιά σας για να σας φύγει η απορία.

Καλό υπόλοιπο!

 

Maria14386
Level 2
Spetses, Greece

Καλησπέρα σε όλους σας και καλό καλοκαίρι να έχουμε!

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει ή έχει αντιμετωπίσει κάτι αντίστοιχο. Έχω μια καταχώρηση ως υπεκμισθώτρια και η μίσθωση που είχα με τον ιδιοκτήτη έληξε. Ο εκμισθωτής προχώρησε σε τροποποιητικη δήλωση της αρχικής ώστε να παρατείνουμε την μεταξύ μας μίσθωση. Ωστόσο όταν προσπαθώ να εισάγω νεα δήλωση βραχυχρόνιας διαμονής η οποία έχει ημερομηνία μετά την τροποποιητική μου εμφανίζεται μήνυμα σφάλματος   "ΠΡΟΣΟΧΗ! (#4)Η περίοδος της δήλωσης δεν περιλαμβάνεται στην περίοδο ισχύος του μισθωτηρίου από το οποίο προκύπτει το δικαίωμα του υπεκμισθωτή".

Σε αυτήν την περίπτωση η μόνη λύση είναι η Νέα Εισαγωγή Ακινήτου ξανά; Αν ναι, η παλιά πρέπει να διακοπεί;

 

Και κάτι επιπλεόν λίγο πιο άσχετο, για την ΚΥΑ που θέτει πλαφόν σε ημέρες και καταχωρήσεις έχουμε κάποιο νεότερο.

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

@Maria14386 
Καλησπέρα σας,
Δοκιμάστε να μπείτε με Firefox μέσω σταθερού Η/υ-λάπτοπ.Εάν έχετε κάνει ανανέωση του προηγούμενου συμβολαίου, θα πρέπει να βγάλετε καινούργιο ΑΜΑ καταχωρωντας τον νεο αριθμό ανανεωσης.Εαν και πάλι δεν σας το πάρει , θα πρέπει να κάνετε λύση στο παλιό-ανανεωμένο συμβόλαιο, να κάνετε καινούργιο συμβόλαιο, να καταργήσετε το παλιό ΑΜΑ, και να εκδόσετε καινούργιο ΑΜΑ.Σε κάθε περίπτωση, εφόσον καταργηθεί το παλιό συμβόλαιο ,θα πρέπει  ο εκμισθωτής να προβεί και σε ΛΥΣΗ του.
Δεν υπήρχε ,ουτε υπάρχει θέμα πλαφόν σε οτιδήποτε.

 

Πώς μπορώ να αλλάξω τον αριθμό αδείας μιας καταχώρησης;;

Εκ παραδρομής έχω βάλει τον ίδιο αριθμό αδείας σε δυο διαφορετικές καταχωρήσεις,

Σκέφτηκα να διαγράψω την καταχώρηση με  τον λάθος αριθμό και να την ανεβάσω πάλι με τον σωστό αλλά έχει γίνει κράτηση και δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό τελικά.

George123
Level 10
Attica, Greece

@Anastasios23 Καλησπερα σας, αν εννοείτε τον Αριθμό Μητρώου Ακινητου(ΑΜΑ),δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα και μπορείτε να την αλλάξετε  άμεσα. Όταν λέτε ότι έχει γίνει κράτηση εννοείτε ότι έχετε ήδη καταχωρήσει κράτηση στο Μητρώο ή υπάρχει μελλοντική κράτηση που δεν έχει έρθει ακόμα;

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Αριθμό άδειας 00001ΧΧΧΧΧΧΧΧ5

εννοώ τον αριθμό που φαίνεται κάτω δεξιά στην προεπισκόπιση της καταχώρησης και βλέπει και ο πελάτης.

Νομίζω δε πρέπει να υπάρχει ο ίδιος αριθμός αδείας για διαφορετικά διαμερίσματα (καταχωρήσεις)  με διαφορετικό ΑΜΑ.

 

( Δεν βρίσκω πως να ανεβάσω εικόνα prtscrn να  σας δείξω ακριβώς)

 

Υπάρχει μελλοντική κράτηση ,δεν έχει έρθει ακόμα ο πελάτης  και την οποία δεν έχω καταχωρήσει ακόμη στο μητρώο.

@Anastasios23 Αυτός ο αριθμός ειναι ο ΑΜΑ που η Airbnb τον αναφερει και σαν αριθμό ασφαλιστηρίου.Θα πρέπει το κάθε διαμερισμα/καταχώρηση να έχει τον δικό του. Ενας αριθμός πρέπει να υπάρχει στη κάθε καταχώρηση: o AMA.

Τον αλλάζετε κανονικά , χωρίς κανένα πρόβλημα, αφού δεν έχετε κάνει ακόμα καμμια καταχώρηση.
(θεωρω οτι είστε ιδιώτης /φυσικό πρόσωπο  χωρίς άδεια ΕΟΤ, ΜΗΤΕ κλπ)

 

Ιδιώτης είμαι.

Με ποια βήματα θα μπορέσω να τον αλλάξω ή σε ποίο link γιατί δεν το βρίσκω.

 

@Anastasios23 
Καταχώρηση, Πολιτικές και κανόνες, Νόμοι και κανονισμοί,Κανονισμοί,Καταχώρηση, Στοιχεία εγγραφής.

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

George123
Level 10
Attica, Greece

@Anastasios23 
Καλημέρα σας
Όλες οι αλλαγες πρέπει να γίνονται απο L/P ή στσθερό.Δεξια σας γραφει Προβολή, πατατε εκεί και μετά "Επεξεργασία στοιχείων εγγραφής" και το αλλάζετε.

Πώς μπορώ να μεταβάλω την τοποθεσία καταχώρησης?
Συγκεκριμένα από το σύστημα είχε μπει αρχικά :

"Διαμέρισμα στην πόλη ΝΟΜΟΣ"

και θέλω να το αλλάξω να μην αναφέρει γενικά ΝΟΜΟΣ αλλά το όνομα της πόλης.

Πηγαίνω τοποθεσία, διεύθυνση και γράφω το σωστό όνομα.

Μόλις πατήσω αποθήκευση μου βγάζει το μήνυμα:

"Δεν μπορείτε να αλλάξετε τη διεύθυνση της καταχώρησής σας αφού αρχίσετε να λαμβάνετε αιτήματα κράτησης. Αν πρέπει να κάνετε κάποια αλλαγή, επικοινωνήστε με το τμήμα υποστήριξης."

Πώς μπορώ να επικοινωνήσω με την υποστήριξη ?

Στο συγκεκριμένο δεν έχω ακόμη κάποια κράτηση μελλοντική.

@Anastasios23 
Κάντε τη καταχώρησή σας  προσωρινά απενεργοποιημένη και μετα κάντε τις αλλαγες που θέλετε ,βάζοντας διαφορετικούς συνδυασμούς στο νομό και στη πόλη, μέχρι να σας τη βγάλει.
ΑΝ όχι, θα πάτε στο προφίλ σας, Βρείτε βοήθεια, κατω-κατω "Επικοινωνήστε μαζί μας",επιλέξτε μια κράτηση,το πρόβλημά μου δεν σχετίζεται με κράτηση, και περιγραφετε το πρόβλημά σας.