διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

διαδικασια ενοικιασης στην Ελλαδα .

Καλημέρα σας θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος που γνωρίζει καλά το θέμα σε σχέση με την σωστή διαδικασία φιλοξενίας όσο αφορά το φορολογικό κομμάτι.Αν δηλαδή με το νέο νόμο που λέει οτι δηλώνεις στο taxisnet την ημερομηνία έναρξης-ληξης της μίσθωσης .

828 Replies 828
Giorgos31
Level 2
Athens, Greece

Καλημέρα σας,

Μια γρήγορη ερώτηση: γιατί να δηλώνουμε τα προσωπικά στοιχεία των φιλοξενούμενων (ΑΦΜ ή Αρ.Διαβ.) αφού μπορούμε να καταχωρούμε τη διαμονή με το default ΑΦΜ με τα 9 μηδενικά; Κάτι τέτοιο μας γλυτώνει από χρόνο αλλά και την ανάγκη να ζητάμε προσωπικά δεδομένα.

@Giorgos31  Καλησπέρα σας,
Τα προσωπικά στοιχεία και όχι δεδομένα ειναι απαραίτητα γιατί η βραχυχρόνια μίσθωση ειναι μία αστική σύμβαση, όπως είναι και η μακροχρόνια, υπάγεται στην ΑΑΔΕ και οχι στο Υπ.Τουρισμού και ως αστική σύμβαση πρέπει να περιλαμβάνει τα στοιχεία και των δύο συμβαλλομένων, του εκμισθωτή και του μισθωτή.Απαραίτητο στοιχείο για τη σύμβαση με κάτοικο Ελλάδος είναι ο ΑΦΜ και για αλλοδαπό ,ο αρ. διαβατηρίου ή ταυτότητας, εαν είναι κάτοικος Ε.Ε.

Σχετικά με τη δήλωση στην ΑΑΔΕ

Στην περίπτωση που δηλωθεί (είτε από λάθος είτε από επιλογή του πελάτη)

αντί του ακινήτου που κρατήθηκε στην πλατφόρμα της Airbnb

στην πλατφόρμα της ΑΑΔΕ δηλωθεί άλλο ακίνητο με διαφορετικό ΑΜΑ & ΑΤΑΚ ( του ίδιου ιδιοκτήτη)

με το ίδιο βέβαια ποσό και τις ίδιες ημερομηνίες διαμονής και έχει γίνει οριστικοποίηση.

Υπάρχει κάποιο θέμα? αφού λόγω της οριστικοποίησης δεν μπορεί να γίνει διαγραφεί ή  τροποποίηση;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

 

Το θέμα θα προκύψει σε περίπτωση διασταύρωσης απο την ΑΑΔΕ όπου θα φανει ότι για το κρατηθέν, με βάση το ΑΜΑ, στην πλατφόρμα ακίνητο, ΔΕΝ υπάρχει αντίστοιχη δήλωση εισοδήματος.

@Anastasios23
Καλησπέρα σας
Τροποποίηση μπορεί να γίνει μέχρι τις 28/2 του επόμενου έτους.Πρόβλημα θα προκύψει  έαν αναζητηθεί το ποσό της κράτησης στο ΑΜΑ του ακινήτου , ενώ θα είναι δηλωμένο  σε διαφορετικό.

Καταρχάς σας ευχαριστώ πολύ και πάλι.

Το θέμα είναι ότι έχω οριστικοποιήσει την κράτηση με όλα τα στοιχεία σωστά αλλά σε άλλο ΑΜΑ  και όχι στο σωστό.

Νομίζω ότι η πλατφόρμα δεν επιτρέπει  πλέον διαγραφή.

Αν κάνω τροποποιητική βάζοντας τις σωστές ημερομηνίες με το σωστό ποσό και σωστό όνομα ενοικιαστή στο συγκεκριμένο ΑΜΑ η παλιά πλέον δεν θα ισχύει??

@Anastasios23 
Θα κάνετε τροποποίηση και ακύρωση της λανθασμένης καταχώρησης.Στο συμφωνηθέν ποσό δεν θα γραψετε τίποτα και πιό κάτω στο πεδίο της ακυρωσης , θα βάλετε 0.Μετά θα κάνετε τη καινούργια καταχώρηση στο σωστό ακίνητο.

Στην οριστικοποιημένη λανθασμένη καταχώρηση (09-13/08-22) έκανα τροποποίηση αλλαζοντας και θέτοντας τα σωστα στοιχεία του άλλου ενοικιαστη και τις σωστες ημερομηνίες (08-15/08-22) που επκαλύπτουν τις προηγούμενες λανθασμενες.

Έχω κάνει οριστικοποίηση στην νεα και σωστή.

Το θέμα είναι ότι στον πίνακα κρατήσεων της καταχώρησης εμφανίζει και την λανθασμένη αρχικά  στην οποία δεν δεχτηκε το συστημα να γίνει ακύρωση αναφέροντας και το λανθασμένο ποσό .

Επίσης την λανθασμένη την εβαλα στο σωστό ακίνητο.

Δεν ξέρω αν ειναι σωστες οι παραπάνω ενεργειες μου.

Σας υπερ-ευχαριστώ για το χρόνο σας.

@Anastasios23 Καλησπέρα σας, σωστά τα κάνατε, πρέπει να εμφανίζονται και οι δύο, η αρχική(λανθασμένη) και η τροποποίησή της (σωστή).

Anagnostis0
Level 2
Heraklion, Greece

Καλημέρα, έχω τροχόσπιτο το οποίο το έχω σε χώρο κάμπινγκ, μπορώ να το βάλω σε airbnb?

@Anagnostis0  καλησπέρα, η ενοικίαση τροχόσπιτου προυποθέτει επαγγελματική δραστηριότητα καθώς και άλλες προυποθέσεις για αδεια χωρου κατασκήνωσης (Camping) κλπ. Περισσότερες πληροφορίες στην ΠΟΛ.Ε .2141/2019, αρθρο 3
https://aade.gr/sites/default/files/2019-07/%CE%952141_2019.pdf

Στην Airbnb βάζεις οτι θέλεις.. τα έσοδα όμως σαν βραχυπρόθεσμη μίσθωση πως θα τα δηλώσεις; 

Παρόμοια απορία έχω και εγώ,  για τροχόσπιτο όμως που είναι σε  δικό μου οικόπεδο, υπάρχει τρόπος να δηλωθεί;

@Αντώνιος-Πηνελόπη0 καλησπέρα σας, απάντηση υπάρχει στην Ε.2141/2019, αρθρο 3
https://aade.gr/sites/default/files/2019-07/%CE%952141_2019.pdf

Καλημέρα,
Επειδή δεν θυμάμαι το link,
Που μπορώ να δω τον αναλυτικό πίνακα με τα αστέρια που έχει αφήσει ο κάθε επισκέπτης;
ευχαριστώ

@Anastasios23  Πληροφορίες, Ποιότητα, Συνολική Ποιότητα.